Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Solidarność

FORGOTTEN BY WORLD – wojna na Ukrainie oczami dzieci

 fot. Ludek Ondruska

„…FORGOTTEN BY WORLD” – pod tym hasłem odbędzie się wystawa zdjęć znanych i cenionych fotoreporterów ze wschodniej Europy. Ekspozycja zawiera poruszające fotografie z trwającej wojny we wschodnich rejonach Ukrainy, obrazujące sytuację żyjących tam ludzi.

 

Projekt „…FORGOTTEN BY WORLD” jest wynikiem współpracy Fundacji LAMBRE oraz Stowarzyszenia EXPATRIA, których przedstawiciele widzieli na własne oczy, ogrom cierpienia spowodowanego działaniami wojennymi na Ukrainie i postanowili zareagować. Inicjatywa ma na celu zebranie funduszy na leczenie w Polsce 19 ukraińskich dzieci z terenów ogarniętych konfliktem zbrojnym.

Szacuje się, że od początku konfliktu we wschodnich rejonach Ukrainy 68 dzieci zostało zabitych, 186 raniono, a ponad 183 tysiące dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów zabierając im dostęp do podstawowych usług, w tym edukacji.

- Chcemy, by świat nie zapomniał, że już drugi rok na Ukrainie trwają walki i odbywa się niszczenie miast, zamieszkałych osiedli, giną mieszkańcy, w tym starcy, kobiety i dzieci. Chcemy również pomóc powstrzymać narastającą wrogość i konflikty również w innych regionach świata – podkreśla Maciej Mongird z Fundacji LAMBRE.

Na wystawie znajdą się zdjęcia znakomitych fotoreporterów. Nad całością od strony artystycznej czuwa Jakub Szymczuk – laureat Grand Press Photo 2014 za zdjęcie zrobione podczas tragicznych wydarzeń na Majdanie.

Podczas wernisażu (22 października na Zamku Królewskim) odbędzie się aukcja wybranych zdjęć z wystawy z autografami autorów oraz cennych przedmiotów ofiarowanych przez znanych artystów, sportowców i dziennikarzy. Całkowity dochód z wystawy oraz aukcji zostanie przeznaczony na leczenie dzieci z terenów ogarniętych konfliktem i pomoc w ich powrocie do normalności.

Wśród autorów zdjęć znajdują się: Agata Grzybowska – POLSKA, Maxim Dondyuk – UKRAINA, Ludek Ondruska – CZECHY, Jakub Kamiński – POLSKA, Sergey Ponomarev – ROSJA, Alexander Zamlianichenko – ROSJA.

Podczas wernisażu zostanie również zaprezentowany film dokumentalny Luděka Ondruška obrazujący ukraiński konflikt zimą 2014 r. W zebranych przez siebie materiałach koncentruje się na cierpieniu ludności cywilnej, przede wszystkim dzieci, które przeżyły strach bombardowań, były zmuszone opuścić swoje domy i próbują odnaleźć się w nowym miejscu, jakim jest ośrodek dla uchodźców. Pokazuje ogrom zniszczeń i cierpienie mieszkańców Donbasu.

;