Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Jan Paweł II na dziś

Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II (29-30 marca)

jan paweł drugi fot. Grzegorz Gałązka

Minęło 12 lat od śmierci św. Jana Pawła II. W tym czasie powstało i rozwinęło się wiele organizacji, których misją jest badanie, zachowanie i popularyzacja pontyfikatu Wielkiego Polaka. Zrealizowały one tysiące projektów edukacyjnych, archiwalnych, naukowych i kulturalnych. W dniach 29-30 marca w Warszawie i Krakowie przedstawiciele organizacji papieskich biorą udział w kolejnej edycji Forum Inicjatyw Papieskich.

 

Jesteśmy w okresie, kiedy pamięć o Janie Pawle II wymaga nowej recepcji: Jego życie i nauczanie stają się dla nas jednym z największych dziedzictw historii Polski. Jednocześnie nie możemy zapominać, że odpowiedzialność za to dziedzictwo w dużym stopniu spoczywa na organizacjach papieskich. Ciekawostką jest fakt, że pomimo upływającego czasu ilość organizacji ciągle wzrasta. Stąd potrzeba zorganizowania forum, na którym organizacje papieskie mogą wymienić się doświadczeniami, podzielić pomysłami, problemami oraz wypracować formułę współpracy.

Tegoroczne jest poświęcone sposobom upowszechniania myśli Papieża–Polaka oraz pytaniu, jak działać, aby młode pokolenie wzrastało w etosie Jana Pawła II. Zbliżamy się również do setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, która przypadnie w 2020 roku. Dlatego drugiego dnia Forum, w Krakowie, nastąpi podpisanie wspólnego apelu Kardynała Stanisława Dziwisza oraz instytucji papieskich do władz państwowych i samorządowych o aktywne zaangażowanie w umacnianie dziedzictwa i etosu Jana Pawła II w kontekście wspomnianej rocznicy.

Organizowane w tym roku Forum jest już piątym spotkaniem organizacji papieskich. Pierwsze odbyło się w 2011 roku w Warszawie. W tym roku w spotkaniu bierze udział 26 organizacji z całej Polski. Każda z nich wnosi swój wkład do wielkiej budowli dziedzictwa Papieża–Polaka.

Oceń treść:
;