Imieniny: Ludwiny, Waclawy, Anastazji

Wydarzenia: Światowy Dzień Trzeźwości

Kulturalnie

Fotoreportaż i gra miejska o obronie krzyża nowohuckiego

 fot. www.krakow.ipn.gov.pl

Muzeum Nowej Huty zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych na konkurs pt. „Na fundamencie krzyża. Historia Kościoła w Nowej Hucie”. W ramach wydarzenia młodzież będzie musieć przygotować fotoreportaż i wziąć udział w grze miejskiej.

Konkurs przygotowano w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą obrony krzyża w Nowej Hucie. Jest on również wydarzeniem towarzyszącym wystawie „My chcemy Boga! 60. rocznica walki o krzyż w Nowej Hucie”.

Pierwszym jego etapem jest drużynowe przygotowanie fotoreportażu zatytułowanego „Współczesna pamięć o obronie krzyża nowohuckiego”. - Taką formę wybraliśmy, aby młodzież mogła nie tylko poznać wydarzenia związane z obroną krzyża nowohuckiego, ale by poszukała sama współczesnego odbioru tych wydarzeń oraz śladów, jakie odcisnęły one na współczesnej Nowej Hucie i jej mieszkańcach - opisuje Agata Klimek z Muzeum Nowej Huty.

Drugą część konkursu stanowi gra miejska pt. „Na fundamencie krzyża. 1960”. - To z kolei da szansę na wykazanie się w terenie, którego dotyczy cała analizowana historia. Bardzo chcemy, by młodzież nie tylko poznawała dzieje dzielnicy, ale by wyciągnęła z jej historii wnioski i wartości na przyszłość – podkreśla Klimek.

Do konkursu mogą się zgłosić 2-4-osobowe drużyny, których członkowie uczęszczają do jednej szkoły. W ramach przygotowań do konkursu nowohuckie muzeum przygotowało dla uczestników lekcję muzealną oraz spotkanie z autorami książek o historii krzyża nowohuckiego.

Chęć udziału w Konkursie należy zgłaszać do 24 września na e-mail nowahuta@muzeumkrakowa.pl, wpisując w temacie wiadomości „Konkurs Na fundamencie Krzyża”. W zgłoszeniu trzeba podać nazwę szkoły, nazwę drużyny oraz liczbę uczniów biorących udział w Konkursie.

„Z uwagi na obowiązujące obostrzenia i konieczność zachowania reżimu sanitarnego w związku z ogłoszonym stanem epidemii w konkursie może wziąć udział 10 drużyn, a limit uczestników wynosi 20 osób” - precyzuje muzeum. Finał konkursu będzie miał miejsce 19 października w Muzeum Nowej Huty. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia oraz jego regulamin można znaleźć pod adresem www.muzeumkrakowa.pl.  

Konkurs jest objęty honorowym patronatem Dominika Jaśkowca - Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z czasopismem „Głos – Tygodnik Nowohucki”, Parafią Najświętszego Serca Jezusa w Krakowie, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Konkurs finansowany jest ze środków przekazanych z Fundacji PZU w ramach projektu „60-ta rocznica obrony krzyża w Nowej Hucie - projekt wystawienniczo-edukacyjny Muzeum Krakowa”.

Wydarzenia obrony krzyża nowohuckiego sprzed 60 lat dotyczą budowy kościoła, który miał powstać na zbiegu ulic Marksa i Majakowskiego w Nowej Hucie. W miejscu planowanej budowy pierwszej nowohuckiej świątyni ustawiono drewniany krzyż. Jednak zaostrzenie polityki wobec Kościoła sprawiło, że zgodę na jej powstanie cofnięto.

27 kwietnia 1960 r. mieszkańcy Nowej Huty stanęli w obronie ustawionego krzyża, który chciano zdemontować. Protest zakończyła akcja oddziałów Milicji i ZOMO, które użyły gazu łzawiącego i ostrej amunicji. Aresztowano 493 osoby, a władze skonfiskowały pieniądze uzbierane przez mieszkańców na budowę świątyni.

Pierwszy nowohucki kościół, Arkę Pana, wybudowano kilkaset metrów dalej 7 lat później. 27 kwietnia 1991 r. uchwałą Rady Miasta Krakowa nazwę ulicy Majakowskiego zmieniono na Obrońców Krzyża.

Oceń treść:
Źródło:
;