Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Nauczanie

Franciszek do rodziców: budujcie mosty między szkołą a rodziną

 fot. Christoph Wagener / wikipedia.org

„Jako rodzice macie obowiązek i niezaprzeczalne prawo, by być pierwszymi, którzy wychowują swe dzieci, pomagając w ten sposób szkole w wypełnianiu zadań, jakie przed nią stoją” – powiedział Papież, spotykając się w sobotę w Sali Klementyńskiej w Watykanie z członkami włoskiego Stowarzyszenia Rodziców ze Szkół Katolickich. Podkreślił, że w obliczu kryzysu sytemu edukacyjnego, z jakim mamy teraz do czynienia na całym świecie, to właśnie rodzice powinni przyczyniać się do reformy oświaty.

 

„Wasze stowarzyszenie podejmuje służbę szkole i rodzinie, wypełniając delikatne zadanie budowania mostów między szkołą a wspólnotą lokalną, między szkołą a rodziną, między szkołą a instytucjami obywatelskimi. Należy przywrócić przymierze edukacyjne, ponieważ zostało zniszczone, ponieważ zostało złamane! Musimy je odnowić. Należy budować mosty: nie może być szlachetniejszego wyzwania. Budować jedność tam, gdzie narastają podziały. Tworzyć harmonię, kiedy wydaje się, że przeważa logika wyłączania i marginalizacji” – powiedział Papież.

Według Ojca Świętego edukacja nie może być naznaczona ideologią, lecz powinna być otwarta na „najbardziej autentyczne wartości ogólnoludzkie i chrześcijańskie”. Mimo kryzysu ekonomicznego, który powoduje zamykanie wielu szkół niepaństwowych, szkoły katolickie muszą dawać przykład edukacji integralnej, w której ważna jest jakość, a nie ilość. Na tym ma polegać różnica między instytucjami edukacyjnymi katolickimi a pozostałymi, w czym winni mieć też udział rodzice.

„Mimo wszystko powtórzę wam: różnica polega na jakości waszej obecności, a nie na ilości środków, jakie jest się w stanie przeznaczyć na ten cel. Ważna jest jakość waszej obecności w szkole, aby tworzyć mosty. Podoba mi się, że mówiąc o szkole mówicie o dzieciach, o rodzicach, a także o dziadkach. Tak, dziadkowie mają tu wiele do zrobienia: nie wyrzucajcie dziadków, którzy są żywą pamięcią narodu! Nie zdradzajcie nigdy wartości ogólnoludzkich i chrześcijańskich, których świadkami jesteście w rodzinie, w szkole, w społeczeństwie. Ofiarnie przyczyniajcie się do tego, aby szkoła katolicka nigdy nie była jakąś «namiastką», mało znaczącą alternatywą wśród różnych instytucji edukacyjnych” – podkreślił Franciszek.

Źródło:
;