Imieniny: Flory, Emmy, Chryzogona

Wydarzenia: Katarzynki

Nauczanie

Franciszek: „Jan przekazuje pałeczkę Jezusowi”

papież w czasie audiencji fot. Mazur / Episkopat.pl

„Fragment Ewangelii dzisiejszej niedzieli (por. Mk 1,14-20) ukazuje nam, że tak powiem, «przekazanie pałeczki» przez Jana Chrzciciela Jezusowi” – taką metaforą Papież Franciszek rozpoczął rozważanie przed modlitwą Anioł Pański. Jan przygotował glebę, teraz Jezus może rozpocząć sianie Dobrej Nowiny, które „zaprasza nas do refleksji nad dwoma zasadniczymi tematami: czasem i nawróceniem” – podkreślił Franciszek.

 

Czas, według św. Marka, to historyczny moment, w którym Bóg „posłał swojego Syna na świat, aby Jego królestwo stało się bardziej niż kiedykolwiek «bliskie»” – powiedział Ojciec Święty. W tym oto czasie mamy szanse podjąć dar nawrócenia, zmianę mentalności i przemianę życia. „Nie iść już za wzorcami świata, ale za wzorcem Boga, którym jest Jezus”. Nawrócenie nie jest automatyczne, jest darem miłości, ale zawsze z zachowaniem ludzkiej wolności. Bo nie istnieje miłość bez wolności – podkreślił Ojciec święty.

Nie możemy zmarnować danego nam czasu. Nasze życie jest owym czasem, w którym możemy przyjąć odkupienie. Krótki okres naszego bytowania na tym świecie jest darem „nieskończonej miłości Boga, ale jest ot również czas weryfikacji naszej miłości do Niego” – podkreślił Papież. Franciszek przywołał również historię ze swojego życia, kiedy udzielał Sakramentu Namaszczenia Chorych pewnemu „staruszkowi”. Ten przed śmiercią wypowiedział słowa, które dotknęły Jorge Mario Bergoglio na całe życie: „Tak, moje życie odpłynęło”.

„Dzieje naszego życia mają dwa rytmy: jeden jest wymierny, składający się z godzin, dni i lat; drugi składa się z okresów naszego rozwoju: narodzin, dzieciństwa, dorastania, dojrzałości, starości i śmierci – podkreślił Papież. – Każdy okres, każda faza ma swoją własną wartość i może być uprzywilejowanym momentem spotkania z Panem. Wiara pomaga nam odkryć duchowe znaczenie tych okresów: każdy z nich zawiera w sobie szczególne wezwanie Pana, na które możemy odpowiedzieć pozytywnie lub negatywnie. W Ewangelii widzimy, jak zareagowali Szymon, Andrzej, Jakub i Jan: byli dojrzałymi mężczyznami, mieli swoją pracę rybaka, życie rodzinne... A jednak, kiedy Jezus przechodził obok i powołał ich, «natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim» (Mk 1, 18).“

Po modlitwie Anioł Pański Papież odniósł się do obchodzonej dzisiaj Niedzieli Słowa Bożego. Franciszek zachęcił do sięgania do Pisma Świętego jak najczęściej. Zaprosił do noszenia cały czas przy sobie małego wydania Ewangelii i czytania codziennie choćby czterech wersetów.

Ojciec Święty wspomniał również los pewnego bezdomnego Nigeryjczyka o imieniu Edwin, który zamarł kilka metrów od Placu św. Piotra.

„Jego historia jest jedną z wielu historii innych bezdomnych, którzy niedawno zmarli w Rzymie w tych samych dramatycznych okolicznościach. Módlmy się za Edwina. Grzegorz Wielki, w obliczu śmierci żebraka z powodu zimna powiedział, że w tym dniu nie będzie odprawiana żadna Msza, ponieważ jest to dla nas Wielki Piątek. Pomyślmy o Edwinie. Zastanówmy się, co czuł ten 46-letni człowiek, na mrozie, ignorowany przez wszystkich. Opuszczony, nawet przez nas, módlmy się za niego.“

Papież przypomniał również, że dziś przypada wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. „Wzywam wszystkich dziennikarzy i osoby odpowiedzialne za komunikację, aby szli, nawet tam, gdzie nikt nie chce iść i aby dawali świadectwo prawdzie” – powiedział Franciszek.

Na zakończenie Ojciec Święty pozdrowił wszystkich uczestniczących w spotkaniu z Papieżem przez media. Życzył odwagi, aby iść naprzód i modlić się za rodziny, które najbardziej cierpią w tym czasie.

Oceń treść:
Źródło:
;