Imieniny: Flory, Emmy, Chryzogona

Wydarzenia: Katarzynki

Nauczanie

Franciszek na Anioł Pański: Kościół doświadcza dziś prześladowań

papież franciszek w oknie pałacu apostolskiego fot. Anna Munk

W przypadające zaraz po Bożym Narodzeniu święto pierwszego męczennika św. Szczepana Papież spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański. W poprzedzającym ją rozważaniu nawiązał do tej postaci podkreślając, że zaprasza ona także i nas do złożenia świadectwa.

 

Franciszek mówił, że chodzi o świadectwo chwalebne, właściwe chrześcijańskiemu męczeństwu, znoszonemu z powodu miłości do Jezusa Chrystusa. Jest to męczeństwo, które cały czas pozostaje obecne w historii Kościoła, od czasów św. Szczepana aż do dnia dzisiejszego.

„O tym świadectwie mówiła nam dzisiejsza Ewangelia (por. Mt 10,17-22). Jezus zapowiada uczniom odrzucenie i prześladowania jakie napotkają: «Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia» (Mt 10, 22). Ale dlaczego świat prześladuje chrześcijan? Świat nienawidzi chrześcijan z tego samego powodu, z jakiego nienawidził Jezusa, ponieważ On przyniósł światło Boga, a świat woli ciemność, aby ukryć swoje złe uczynki. Pamiętamy, że sam Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy prosił Ojca, by obronił nas od złego ducha światowości. Istnieje sprzeczność między mentalnością Ewangelii a tą światową. Naśladowanie Jezusa oznacza podążanie za Jego światłem, które zajaśniało w noc Bożego Narodzenia, i porzucenie ciemności świata” – powiedział Papież.

 Franciszek zauważył, że św. Szczepan, pierwszy męczennik, będąc pełnym Ducha Świętego, został ukamienowany ponieważ wyznał swoją wiarę w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. To On, przychodząc na świat, zachęca każdego wierzącego, aby wybrał drogę światła i życia. Wybierając prawdę, św. Szczepan stał się jednocześnie ofiarą tajemnicy nieprawości obecnej w świecie. Jednak trwając przy Chrystusie zwyciężył.

„Także dziś Kościół, aby dać świadectwo światłości i prawdzie, doświadcza w różnych miejscach okrutnych prześladowań aż do ostatecznej próby męczeństwa. Iluż naszych braci i sióstr w wierze doznaje nękania, przemocy i nienawiści z powodu Jezusa! Powiem wam jedną rzecz: liczba dzisiejszych męczenników jest większa od tej z pierwszych wieków. Kiedy czytamy historię pierwszych wieków tutaj, w Rzymie, dowiadujemy się o tak wielu okrucieństwach wobec chrześcijan. I ja wam mówię: z takim samym okrucieństwem mamy do czynienia teraz, nawet w większej liczbie, wobec chrześcijan. Dziś chcemy myśleć o tych, którzy są prześladowani, i być blisko nich poprzez naszą miłość, modlitwę, a także nasz płacz. Wczoraj, w dniu Bożego Narodzenia, chrześcijanie prześladowani w Iraku celebrowali święta w ich zniszczonej katedrze. Oto przykład wierności Ewangelii! Pomimo trudnych doświadczeń oraz niebezpieczeństw, świadczą oni odważnie o swojej przynależności do Chrystusa i żyją Ewangelią, angażując się na rzecz maluczkich, najbardziej zaniedbanych, czyniąc dobro wszystkim bez różnicy. Świadczą w ten sposób o miłości w prawdzie” – powiedział Franciszek.

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty przekazał kondolencje i wyrazy solidarności po katastrofie rosyjskiego samolotu, do której doszło nad Morzem Czarnym. „Pragnę przekazać szczere kondolencje po smutnej wiadomości o rosyjskim samolocie, który spadł do Morza Czarnego. Niech Pan pocieszy drogi naród rosyjski i rodziny pasażerów, którzy byli na pokładzie: dziennikarzy, załogi i wspaniałego chóru i orkiestry Sił Zbrojnych. Niech Najświętsza Maryja Panna wspiera trwającą aktualnie akcję ratowniczą. W 2004 r. chór wystąpił w Watykanie z okazji 26. rocznicy pontyfikatu św. Jana Pawła II. Módlmy się za nich” – powiedział Ojciec Święty.

Oceń treść:
Źródło:
;