Imieniny: Rity, Katarzyny, Boguslawa

Wydarzenia: Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

Nauczanie

Franciszek na Anioł Pański: zmartwychwstania doświadczamy już teraz

papież franciszek w oknie pałacu apostolskiego fot. Anna Munk

Mimo ulewnego deszczu tłumy wiernych wypełniły Plac św. Piotra by uczestniczyć z Papieżem w południowej modlitwie Anioł Pański. W poprzedzającym ją rozważaniu Franciszek nawiązał do minionej uroczystości Wszystkich Świętych i liturgicznego wspomnienia wiernych zmarłych. Wskazał, że zachęcają do tego niedzielne czytania mszalne, a zwłaszcza fragment z Ewangelii św. Łukasza. Przedstawia on Jezusa w konfrontacji z niektórymi saduceuszami, którzy nie wierzyli w zmartwychwstanie i pojmowali relację z Bogiem jedynie w wymiarze życia doczesnego.

 

Chcąc ośmieszyć tę prawdę przedstawili Jezusowi paradoksalny i absurdalny przypadek kobiety, która miała siedmiu mężów. Wszyscy byli braćmi i umierali jeden po drugim, biorąc, zgodnie z obowiązującym prawem, tę kobietę za żonę. Saduceusze pytali zatem Pana, czyją żoną będzie ona przy zmartwychwstaniu. Jezus jednak nie wpada w zastawioną pułapkę i wyjaśnia, że istnienie po śmierci będzie inne niż to na ziemi. W życiu przyszłym, po zmartwychwstaniu, naszym horyzontem nie będzie śmierć. Małżeństwo zaś, znak i narzędzie miłości Boga w tym świecie, zajaśnieje przemienione w pełnym świetle w chwalebnej komunii świętych w niebie.

„Zmartwychwstanie nie jest tylko faktem powstania z martwych po śmierci, ale jest nowym rodzajem życia, którego doświadczamy już dzisiaj. To zwycięstwo nad nicością, którego już teraz możemy zasmakować. Zmartwychwstanie jest fundamentem wiary i nadziei chrześcijańskiej! Jeśli by nie było odniesienia do raju i do życia wiecznego, chrześcijaństwo sprowadzałoby się jedynie do etyki, filozofii życia. Natomiast orędzie wiary chrześcijańskiej pochodzi z nieba, jest objawione przez Boga i wykracza poza ten świat. Wiara w zmartwychwstanie jest niezbędna, aby każdy nasz akt chrześcijańskiej miłości nie był ani ulotny, ani też celem samym w sobie, ale stał się ziarnem, które ma rozkwitnąć w ogrodzie Boga i wydać owoce życia wiecznego” – powiedział Papież.

Po zakończeniu modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty nawiązał do obchodzonego dziś jubileuszu więźniów. Zaapelował o poszanowanie ich godności i akt łaski wobec niektórych osadzonych.

„Z racji dzisiejszego jubileuszu więźniów chciałbym skierować apel na rzecz polepszenia warunków życia w więzieniach na całym świecie, aby w pełni była poszanowana godność ludzka osadzonych. Ponadto pragnę podkreślić znaczenie refleksji nad zasadami sprawiedliwości penitencjarnej, by nie była ona wyłącznie karząca, ale otwarta na nadzieję i perspektywę ponownego włączenia skazanego do społeczeństwa. W sposób szczególny poddaję pod rozwagę kompetentnych władz cywilnych w każdym kraju możliwości dokonania, w tym Roku Świętym Miłosierdzia, aktu łaski wobec tych więźniów, których uzna się za odpowiednich do skorzystania z tego rodzaju procedury” – powiedział Franciszek.

Papież przypomniał również o wejściu w życie porozumienia paryskiego dotyczącego klimatu na naszej planecie. Podkreślił, że dowodzi to faktu, iż ludzkość jest zdolna do współpracy na rzecz ochrony stworzenia. Życzył także uczestnikom rozpoczynającej się w Marrakeszu w Maroku kolejnej sesji konferencji klimatycznej, by kierowali się świadomością odpowiedzialności za troskę o nasz wspólny dom.

Ojciec Święty nawiązał także do sobotniej beatyfikacji trzydziestu ośmiu męczenników, ofiar niezwykle ciężkich prześladowań reżimu ateistycznego w Albanii. Uroczystości te odbyły się w Szkodrze. Podkreślił, że nowi beatyfikowani woleli znosić uwięzienie, tortury a nawet śmierć, byle tylko pozostać wiernymi Chrystusowi i Kościołowi.

Oceń treść:
Źródło:
;