Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Watykan

Franciszek o Benedykcie XVI: intelektualista bogaty w miłość

papieże Franciszek i benedykt fot. Vatican Media

„Pełen pasji i łagodny głos mistrza wiary oraz nadziei” – tak opisuje dzieła Benedykta XVI, Papież Franciszek. Urzędujący Ojciec Święty napisał specjalny wstęp do wychodzącej wkrótce pozycji „Dio è sempre nuovo” („Bóg jest zawsze nowy”), która zbiera myśl duchową jego zmarłego poprzednika.

 

W tekście wprowadzenia, Franciszek podkreśla zgodność wypowiedzi oraz nauczania Benedykta XVI z prowadzonym przez niego życiem. „Wyjaśnianie wiary było dokonywane z oddaniem człowieka, który w pełni poświęcił się Bogu” – zaznacza urzędujący Papież. I dodaje: „Swoim przykładem intelektualisty bogatego w miłość oraz entuzjazm (…) pokazał nam, że poszukiwanie prawdy pozostaje możliwe i że pozwolić się jej ogarnąć to najwyższe z możliwych osiągnięć ducha ludzkiego. W takiej drodze wszystkie wymiary człowieka: rozum i wiara, inteligencja i duchowość, znajdują właściwą sobie rolę i specyfikę”.

Franciszek wskazuje też na głębię myśli Benedykta XVI połączoną z pięknem oraz prostotą jej wyrażania. Dzieło Papieża Seniora charakteryzowała bowiem „płodność obrazów, języka i perspektywy, które stają się ciągłym bodźcem do kultywowania cennego daru przyjmowania Boga w swoim życiu”. Łączenie piękna, osobistego zaangażowania, tradycji oraz zrozumienia współczesnego świata ze stawianiem zawsze w centrum Jezusa Chrystusa to cechy wspólne całego dzieła Benedykta XVI, jak podkreśla Ojciec Święty.

Włoski oryginał książki „Dio è sempre nuovo” („Bóg jest zawsze nowy”) ukaże się w sprzedaży 14 stycznia. Jej redaktorem jest Luca Caruso.

Źródło:
;