Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

Wydarzenia:

Życie

Franciszek poświęcił w Watykanie dzwon „Głos Nienarodzonych” dla Zambii

poświęcenie dzwonu głos nienarodzonych fot. Vatican Media

Podarowany przez polską fundację dzwon dla Zambii poświęcił Papież tuż przed rozpoczęciem audiencji. Nosi on nazwę „Głos Nienarodzonych” i jak powiedział sam Franciszek, będzie przypominał o konieczności ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Trafi do katedry Dzieciątka Jezus w Lusace i odwiedzi wiele zambijskich miejscowości.

 

W uroczystości poświęcenia dzwonu, która odbyła się przy Auli Pawła VI, wziął udział metropolita Lusaki abp Alick Banda, a także wiceprezes Fundacji Życiu Tak Bogdan Romaniuk.

„Taki dzwon jest już w Polsce, w Ekwadorze, w Ukrainie. Ma upominać się o życie poczęte. 50 milionów dzieci poczętych co roku mordowanych jest w wyniku aborcji na świecie. To proceder noszący znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. Musimy o tym mówić, musimy o tym krzyczeć. 3 lata temu Fundacja im. Niepokalanego Poczęcia NMP zwróciła na to uwagę, tworząc "Głos Nienarodzonych". To symbol, który upomina się o życie poczęte. Bardzo jesteśmy wdzięczni Papieżowi Franciszkowi, że za każdym razem, kiedy ten symbol trafia do poszczególnego kraju, a przypomnę, nie ma dziś kraju wolnego od aborcji, Papież Franciszek pochylając się nad życiem poczętym, pochylając się nad tym symbolem, za każdym razem go błogosławi i za każdym razem uderza symbolicznie jako pierwszy - Głowa Kościoła. Bardzo cieszymy się, że kolejne kraje już ten symbol zauważają i mam nadzieję, że w niedługim czasie dzwon "Głos Nienarodzonych" trafi do Meksyku, do Francji, do Nikaragui.“

Na poświęconym przez Papieża dzwonie znajduje się symbol pierścieni biskupich Zambii i Polski połączonych obrączką. Upamiętnia spotkanie duchownych tych krajów, o czym przypomina napis: „Znak duchowej więzi między Kościołem Rzymskokatolickim w Zambii i w Polsce. Warszawa, 17 maja 1970 r.”.

Źródło:
;