Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa

Wydarzenia: Dzień Składanki i Łamigłówki

Świat

Franciszek rozpoczyna podróż do Gruzji i Azerbejdżanu

papież franciszek fot. Grzegorz Gałązka

Rozpoczynająca się 30 września 16. podróż zagraniczna Papieża Franciszka, tym razem do Gruzji i Azerbejdżanu, ma mocne zabarwienie ekumeniczne i międzyreligijne. W napiętym grafiku spotkań i uroczystości Ojciec Święty wygłosi aż dziesięć przemówień.

 

30 września rano Franciszek poleci z Rzymu-Fiumicino do stolicy Gruzji. Po przywitaniu na lotnisku międzynarodowym w Tbilisi złoży wizytę kurtuazyjną gruzińskiemu prezydentowi w jego rezydencji. Na dziedzińcu pałacu prezydenckiego spotka się z przedstawicielami władz i społeczeństwa obywatelskiego oraz korpusem dyplomatycznym. Stamtąd uda się do siedziby patriarchy gruzińskoprawosławnego Eliasza II. Jeszcze tego samego dnia odbędzie się w katolickim kościele obrządku chaldejskiego spotkanie Papieża z tamtejszą wspólnotą asyryjsko-chaldejską.

W sobotę 1 października Ojciec Święty odprawi Mszę na stadionie imienia gruzińskiego piłkarza Micheila Meschiego w Tbilisi. Po niej spotka się w kościele Matki Bożej Wniebowziętej z księżmi i osobami zakonnymi, a następnie przed ośrodkiem pomocy prowadzonym przez kamilianów z podopiecznymi i pracownikami kościelnych dzieł charytatywnych. Następnie odwiedzi prawosławną katedrę patriarchalną Sweti Cchoweli w położonym niedaleko stolicy mieście Mccheta, jednym z najstarszych w Gruzji.

W niedzielę 2 października Franciszek po pożegnaniu na lotnisku w Tbilisi do stolicy Azerbejdżanu Baku. Zostanie oficjalne przyjęty na lotnisku międzynarodowym imienia poprzedniego prezydenta tego kraju, Hejdara Alijewa. Potem w kościele Maryi Niepokalanej w salezjańskim ośrodku w Baku odprawi Mszę dla niewielkiej tamtejszej wspólnoty katolickiej.

Po obiedzie z salezjanami i osobami towarzyszącymi mu w podróży Papież uda się do pałacu prezydenckiego. Tam odbędzie się protokolarna ceremonia powitania i wizyta kurtuazyjna u prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, syna wspomnianego Hejdara. Z kolei Ojciec Święty spotka się z władzami w ośrodku Hejdara Alijewa, a następnie – prywatnie – z szejkiem muzułmanów Kaukazu w meczecie również noszącym imię tego azerskiego polityka. Program ostatniego dnia podróży przewiduje jeszcze spotkania z rosyjskoprawosławnym biskupem Baku i z prezesem tamtejszej gminy żydowskiej. Po pożegnaniu na lotnisku międzynarodowym Franciszek odleci do Rzymu-Ciampino, gdzie przybędzie późnym wieczorem.

Źródło:
;