Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta

Wydarzenia: Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Świat

Franciszek spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą

 fot. Radosław Czarnecki / wikipedia.org

9 listopada 2015 roku papież Franciszek przyjmie na audiencji w Watykanie prezydenta RP Andrzeja Dudę.


Jak powiedział ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, Piotr Nowina-Konopka wcześniejszy termin spotkania Ojca Świętego z prezydentem nie był możliwy, przede wszystkim ze względu na napięty kalendarz zajęć papieża.

Ponadto termin wizyty został ustalony na dwa tygodnie po wyborach parlamentarnych w Polsce. Jak przypomniał ambasador Nowina-Konopka, Stolica Apostolska nie organizuje audiencji dla polityków w okresie kampanii wyborczych. Dlatego też spotkanie nie mogło odbyć się wcześniej.

Wpływ na wybór daty audiencji prezydenta Polski u papieża miał też napięty kalendarz zajęć papieża, który 28 września wraca do Rzymu z najdłuższej swojej podróży zagranicznej na Kubie i w USA. Natomiast w dniach od 4 do 25 października 2015 r. Franciszek będzie przewodniczył XIV Zwyczajnemu Zgromadzeniu Ogólnemu Synodu Biskupów na temat małżeństwa i rodziny.

W programie wizyty obok spotkania z Ojcem Świętym będzie rozmowa z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem. Ponadto prezydent Duda nawiedzi grób św. Jana Pawła II oraz grób świętego Piotra.

Ostatnie spotkanie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, z głową Kościoła katolickiego odbyło się w marcu 2013 roku. Wizyty w Watykanie składali dotąd wszyscy prezydenci Polski.

;