Imieniny: Marceli, Ludwiki, Jana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Przytulania

Watykan

Franciszek wspomina królową Elżbietę, spotkała pięciu papieży

papież franciszek fot. Benhur Arcayan / wikipedia.org

Śmierć królowej Elżbiety głęboko zasmuciła Papieża Franciszka. Pisze o tym w telegramie kondolencyjnym, przesłanym wczoraj wieczorem na ręce nowego króla Karola III. Zmarła monarchini kilkakrotnie gościła w Watykanie, po raz pierwszy w 1951 r. za pontyfikatu Piusa XII, jeszcze przed objęciem tronu.

 

Składając wyrazy współczucia Karolowi III, członkom rodziny królewskiej, a także mieszkańcom Zjednoczonego Królestwa i Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, Franiczek przyłącza się do modlitw o wieczny odpoczynek dla zmarłej Królowej i wyraża uznanie dla jej niestrudzonej służby dla kraju i wspólnoty narodów, a także dla jej niezłomnego świadectwa wiary w Jezusa Chrystusa i mocnej nadziei w Jego obietnice. Papież zapewnia też o swej modlitwie o Bożą pomoc dla nowego króla w wypełnianiu jego zaszczytnych obowiązków.

Podczas swego długiego życia Elżbieta II spotkała w sumie pięciu papieży, w tym czterech jako królowa. Pierwszym papieżem, który podejmował ją w tym charakterze był Jan XXIII w 1961 r. „Wasza obecność w Watykanie jest najszczęśliwszym uwieńczeniem całej serii świadectw wzajemnej przyjaźni, którą naznaczone są wzajemne relacje między Zjednoczonym Królestwem i Stolicą Apostolską.“

Jan Paweł II spotkał się z królową Elżbietą trzykrotnie, dwa raz podejmował ją w Watykanie. Po raz pierwszy w 1980 r. „W osobie Waszej Wysokości oddaję hołd chrześcijańskiej historii Waszego narodu, a także jego osiągnięciom kulturowym. Ideały wolności i demokracji, zakorzenione w waszej przeszłości, pozostają wyzwaniem dla każdego pokolenia prawych obywateli waszej ziemi. W tym stuleciu wasz naród wielokrotnie starał się bronić tych ideałów przed agresją. Modlę się, aby te wielkie ideały były skutecznie zagwarantowane dla przyszłych pokoleń.“

Z Benedyktem XVI królowa Elżbieta spotkała się w Edynburgu w 2010 r. podczas podróży apostolskiej do Wielkiej Brytanii z okazji beatyfikacji Johna Henry’ego Newmana. Po raz ostatni zmarła wczoraj królowa gościła w Watykanie w 2014 r. Podejmował ją wówczas Papież Franciszek.

Źródło:
;