Imieniny: Cecylii, Wszemily, Stefana

Wydarzenia: Dzień Kredki

Nauczanie

Franciszek: sensem istnienia jest wieczność

 fot. Anna Munk

Do troski nie tylko o chleb powszedni, ale również o umacnianie wiary w Jezusa, który jest „chlebem życia” wezwał Franciszek podczas południowego spotkania na Anioł Pański. Przestrzegł zarazem przed duchową ślepotą. Komentując niedzielną ewangelię przypomniał, że po rozmnożeniu chleba wprawdzie za Jezusem ciągnęły tłumy, jednak nie rozumiały one głębi dokonanego przez Niego gestu. Papież zaznaczył, że ludzie przykładali większą wagę do otrzymania samego chleba, niż do osoby ofiarodawcy. „W obliczu tej duchowej ślepoty Jezus podkreśla konieczność pójścia dalej niż tylko natychmiastowe zaspokajanie swoich potrzeb materialnych, nawet jeśli są niezbędne” – wskazał Franciszek.

 

„Zaprasza do otwarcia się na perspektywę, która nie ogranicza się do codziennej troski o jedzenie, ubranie, sukces, czy karierę. Jezus mówi o pokarmie, który jest niezniszczalny i że dobrze jest go szukać i przyjmować. Wzywa: «Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy». Tymi słowami chce nam dać do zrozumienia, że oprócz głodu fizycznego w człowieku jest jeszcze inny głód, ważniejszy, którego nie da się zaspokoić normalnym pożywieniem – mówił Papież. - Chodzi o pragnienie życia, głód wieczności, który tylko On może zaspokoić, ponieważ jest «chlebem życia». Jezus nie eliminuje zabiegania i troski o codzienne jedzenie i o to wszystko, co może uczynić życie lepszym. Jezus przypomina nam jednak, że prawdziwym sensem naszej ziemskiej egzystencji jest wieczność i, że ludzka historia, ze swymi cierpieniami i radościami musi być postrzegana w perspektywie wieczności, w perspektywie spotkania z Jezusem”.

Ojciec Święty podkreślił, że tylko Jezus prawdziwie i w pełni nadaje sens ludzkiej egzystencji. Stąd sam mówi: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie”. Franciszek wskazał, że te ewangeliczne słowa odnoszą się do Eucharystii, będącej największym darem dla człowieka.

„Spotkanie i przyjęcie Jezusa, «chleba życia», nadaje sens i niesie nadzieję na często wyboistej drodze życia. Jednak ten «chleb życia» jest nam dany po to, abyśmy następnie my sami zaspakajali duchowe i materialne pragnienia naszych braci, głosząc wszędzie Ewangelię. Dając świadectwo naszej braterskiej i solidarnej postawy wobec bliźnich uobecniamy Jezusa i Jego miłość pośród ludzi” – mówił Papież.

Na zakończenie południowego spotkania z wiernymi Franciszek nawiązał do trwającego w Asyżu święta przebaczenia. Zachęcił przy tej okazji do przystępowania do spowiedzi i czerpania bez lęku ze zdrojów miłosierdzia.

Źródło:
;