Imieniny: Wiktora, Cezarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Powolności

Pod oknem

Franciszkańskie warsztaty muzyki liturgicznej

 fot. Materiały prasowe

Wkrótce, 24–26 kwietnia, w Klasztorze Franciszkanów w Krakowie odbędą się kolejne warsztaty muzyki liturgicznej. „Tym razem więcej czasu poświęcimy na ćwiczenia emisyjne, odkryjemy znaczenie naszego ciała w przeżywaniu liturgii, oraz jak zawsze opracujemy kilka utworów, w których wyrazimy nasze radosne uwielbienie Boga obecnego wśród nas w celebracjach liturgicznych” – zapewnia organizator o. Marcin Drąg.

 

„Jubilate Deo” poprowadzą profesjonaliści - Jakub Tomalak i Katarzyna Młynarska. Młynarska była już gościem jednej z edycji warsztatów. Dla uczestników przygotuje zajęcia z emisji głosu i powie jak ciało służy w przeżywianiu liturgii w ogóle. Razem z Tomalakiem uczestnicy będą opracowywać pieśni, czego efekt będzie można usłyszeć w ostatnim dniu warsztatów w Bazylice św. Franciszka w Krakowie.

Każde warsztaty prowadzone są w temacie związanym z jakimś wydarzeniem, świętem lub czasem w roku. Ale to nie temat wykonywanej muzyki jest najważniejszy. Uczestnicy poprzednich edycji Franciszkańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej podkreślają, że najważniejsze dla nich było przeżycie wspólnego wydarzenia, poczucie jedności i tworzenia czegoś pięknego i naprawdę wielkiego. Zwracają także uwagę na profesjonalne przygotowanie strony merytorycznej warsztatów.

„Warsztaty mają służyć nie tylko wspólnemu opracowaniu jakiejś pieśni i jej wspólnemu zaśpiewaniu, ale chcemy, żeby był to czas poszerzania swojej wiedzy - przede wszystkiej tej, która dotyczy wykonywania muzyki liturgicznej. Jednak najważniejsze jest odkrywanie liturgii, w której Bóg ukazuje się człowiekowi w poszczególnych czynnościach liturgicznych, a nieodłączną jej częścią jest śpiew - zapewnia o. Marcin Drąg, szef warsztatów.

Adresatami warsztatów są wszyscy ci, dla których śpiew to sposób na wyrażanie siebie, członkowie chórów, schol, osoby zaangażowane w śpiew liturgiczny, oraz ci, którzy chcą poznawać tajniki w jaki sposób wykonuje się muzykę liturgiczną. W czasie trzydniowych warsztatów najwięcej czasu zostanie przeznaczone na zajęcia z emisji głosu, ale nie zabraknie konferencji, poznawania nowych utworów, wspólnego śpiewu, modlitwy liturgią godzin czy nawiązywania wzajemnych relacji i znajomości. Podobnie jak w poprzednich latach i tym razem organizatorzy spodziewają się uczestników ze wszystkich stron Polski.

Każdy uczestnik otrzyma śpiewnik i potrzebne materiały związane z warsztatami. Kawa, herbata i ciastka osłodzą przerwy w śpiewaniu. W formularzu zgłoszeniowym, można się zapisać na posiłki (za dodatkową opłatą). Organizatorzy nie zapewniają noclegów, ale mogą pomóc w ich znalezieniu. Koszt udziału w warsztatach to 70 zł. Zgłoszenia przez stronę www: www.warsztaty.franciszkanska4.pl.

;