Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Świat

Francja: islamiści zamordowali kapłana w czasie Eucharystii

 fot. www.freeimages.com

Ojciec Święty modli się za ofiary zamachu na kościół w Rouen we Francji, z całą stanowczością potępia wszelkie formy nienawiści, uczestniczy w bólu i przerażeniu wobec tej absurdalnej przemocy – zapewnił watykański rzecznik o. Federico Lombardi, odnosząc się do tragicznych wydarzeń w Normandii.

 

Dwóch uzbrojonych islamistów wtargnęło dziś rano do kościoła św. Szczepana w Rouvray koło Rouen. 84-letniemu ks. Jacquesowi Hamelowi, który odprawiał tam Eucharystię, poderżnęli gardło. Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko. Napastnicy zostali zabici przez francuskie siły bezpieczeństwa.

Specjalne przesłanie w imieniu Papieża wystosował w związku z tym watykański sekretarz stanu. Kard. Pietro Parolin pisze, że Ojciec Święty jest zbulwersowany tym aktem przemocy, do którego doszło w kościele podczas Mszy, czyli liturgii upraszającej u Boga pokój dla świata. Papież modli się do Boga, aby natchnął wszystkich myślami pojednania i braterstwa – napisał kard. Parolin do ordynariusza Rouen, abp Dominique’a Lebruna. Uczestniczy on w Światowych Dniach Młodzieży. Jeszcze dziś powróci jednak do Francji. Tuż po zamachu podzielił się z nami swymi odczuciami.

„Chcę powiedzieć, że tym, co się stało, jesteśmy zbulwersowani wszyscy, wraz z uczestnikami ŚDM, a zwłaszcza młodzi z mojej diecezji. Sercem jesteśmy w Rouen, w tej zranionej parafii, modlimy się razem z krewnymi ofiar tej tragedii, tego śmiercionośnego szaleństwa. Tej zbrodni nie można zaakceptować, nic nie może jej uzasadnić. Trudno mi znaleźć odpowiednie słowa, bo wciąż jestem w szoku”.

W wydanym nieco później oświadczeniu abp Lebrun zapewnił o modlitwie, w której towarzyszą mu uczestnicy ŚDM. „Modlimy się tak, jak modliliśmy się w Warszawie przy grobie ks. Popiełuszki, zamordowanego przez komunistyczny reżim” – napisał metropolita Rouen. Przypomniał, że Kościół katolicki nie ma innej broni, jak modlitwa i braterstwo. „Pozostawiam tu kilkuset młodych, którzy są przyszłością ludzkości, prawdziwej ludzkości. Proszę ich, by nie załamywali rąk wobec przemocy i stali się apostołami cywilizacji miłości” – napisał abp Lebrun po zamachu na kościół w swej diecezji.

W Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji ICE 2016 w Krakowie też jest spora grupa Francuzów. Rano, kiedy tylko doszły do nich informacje o wydarzeniach w Rouen, poprosili o modlitwę w intencji porwanych i terrorystów. Uczestnicy ICE 2016 trwali w modlitwie wstawienniczej.

Źródło:
;