Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Wspomnienia

Fundacja Jana Pawła II przygotowuje do Roku Wiary

 fot. Piotr Tumidajski

Fundacja Jana Pawła II − Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu oraz Duszpasterstwo przy kościele polskim św. Stanisława B.M w Rzymie (via delle Botteghe Oscure 15) rozpoczęły przygotowania do Roku Wiary. Rozpocznie się on z woli Benedykta XVI 11 października b.r.. Celowi temu służy cykl wykładów i dyskusji „Moc i piękno wiary”, oparty o katechezy Jana Pawła II na temat Credo. Pierwsze ze spotkań odbyło się 8 stycznia.

 

Spotkanie poprzedziła Msza św. sprawowana przez rektora kościoła, ks. prałata Pawła Ptasznika w intencji realizacji dziedzictwa Jana Pawła II w życiu osobistym i społecznym. Następnie wierni przeszli do sali bł. Jana Pawła II, gdzie ks. Ptasznik wskazał, że okres po beatyfikacji Ojca Świętego jest dobrą sposobnością, by skupić uwagę bardziej na jego nauczaniu.

Główny wykład, zatytułowany: „Wypłyń na głębię! Jana Pawła II teologia wiary”, wygłosił ks. dr Andrzej Dobrzyński, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie. Prelegent przedstawił zagadnienie aktu wiary jako przyjęcie Objawienia, które strzeże i przekazuje Kościół, i zarazem jako powierzenie się Bogu. Zaznaczył, iż Jan Paweł II rozwijał te dwa wątki w swoich katechezach, podkreślając rolę rozumu w poznaniu istnienia Boga i pogłębianiu wiary, jak również rolę ludzkiej woli i serca. Wiara jest łaską – Bożym darem i cnotą. Wiara jest także odpowiedzią na problemy współczesnego świata, dlatego winna kształtować świadomość i postawy moralne ludzi – stwierdził ks. Dobrzyński. Zaznaczył, że bł. Jan Paweł II był nie tylko nauczycielem wiary, a także przewodnikiem i świadkiem. Wiara przenikała i kształtowała wszystkie wymiary jego osobowości i życia. By iść tą drogą, trzeba wypłynąć na głębię wiary, poznawać wiarę Kościoła, tak by była ona światłem i mocą w życiu osobistym i społecznym.

Po wykładzie była okazja do dyskusji i dzielenia się własnymi obserwacjami. Rozmawiano na temat stosunku wiary do nauki i do cierpienia oraz o wątpliwościach, jakie towarzyszą w przeżywaniu wiary.

Kolejne rzymskie spotkanie odbędzie się 5 lutego br. Wykład na temat „Bóg Stwórca i miłosierny Ojciec” wygłosi ks. Dariusz Kowalczyk SJ, profesor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.

;