Imieniny: Rity, Katarzyny, Boguslawa

Wydarzenia: Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

Solidarność

projekt em trzy Projekt M3

Młodzi-Misje-Madagaskar - zapraszamy na relację z pracy krakowskich studentów na Czerwonej Wyspie. Jak wygląda życie Malgaszy? Z jakimi problemami borykają się w swojej codzienności? Jak piękna i bogata jest ich kultura? Jak ważną rolę w społeczeństwie odgrywa troska o drugiego człowieka? Jak wiele może dać nie tylko innym, ale również i nam samym wolontariat?

 

Z tymi tematami będzie można zapoznać się podczas Gali Finałowej III Edycji Projektu M3.

W programie spotkania: opowieści wolontariuszy z Madagaskaru, Beninu i Ukrainy, wystawa fotograficzna, występ ,,Kapeli.N”, ,,afrykańskie targowisko’’ czyli sklepik z pamiątkami z Madagaskaru oraz niesamowite spotkania z młodymi misjonarzami.

Spotkanie odbędzie się 5 listopada o godz. 16 w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie, ul. Stradomska 4. Wstęp wolny.

 

Projekt M3 to inicjatywa polskiej młodzieży, która realizując charyzmat św. Wincentego a Paulo, pomaga w misji na południu Madagaskaru w miejscowości Forth-Dauphin. Tam od ponad sześćdziesięciu lat pracują polscy misjonarze. Wielu pyta, z jakiego powodu Madagaskar. Odpowiedź nie jest trudna: na Czerwonej Wyspie nie tylko panuje bieda, ale ludzie nie mają dostępu do edukacji, opieki medycznej czy podstawowych środków higienicznych. Co najgorsze, najbardziej cierpią na tym dzieci. Dlatego właśnie najważniejszym założeniem Projektu jest bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi, wyrażona w edukacji, ewangelizacji, wsparciu medycznym i materialnym.

Obecnie w Projekcie pracuje ponad 70 wolontariuszy - studentów, z których kilkoro wyjeżdża na misje na Madagaskar, a pozostała część działa na miejscu w Polsce. Ich praca związana jest z prowadzeniem licznych zbiórek materiałów m.in. plastycznych, medycznych, higienicznych, które umożliwiają zorganizowanie zajęć edukacyjnych z dziećmi. Wolontariusze podróżują po parafiach i szkołach w całej Polsce aby przybliżyć sytuację życiową Malgaszy, a jednocześnie zachwycić ludzi tamtejszą barwną kulturą, muzyką, krajobrazem.

Finałowym etapem Projektu M3, do którego przygotowujemy się cały rok, jest wyjazd na Madagaskar na okres 3 miesięcy. Na miejscu wolontariusze dzielą się na dwie grupy. Pierwsza tzw. ekipa edukacyjna pracuje z dziećmi na półkoloniach wakacyjnych, a druga to ekipa medyczna, która leczy chorych w przychodni Sióstr Szarytek, a także prowadzi dożywianie, rehabilitację, zajęcia profilaktyczne czy po prostu opatruje rany.

W tym roku została też otwarta misja na Ukrainie w Odessie, gdzie wolontariusze pracują z bezdomnymi. Pomagają w łaźniach, przy wydawaniu posiłków i w medycznym busie.

Wolontariat wiele może nas nauczyć. Uświadamia kruchość istnienia, a z drugiej strony bezcenną wartość życia, które jest przepiękne, gdy możemy, choć w malutkiej części poświęcić je dla innych.

Relacja z ubiegłorocznej gali:

 

Oceń treść:
Źródło:
;