Małopolska
Gala podsumowująca XI edycję projektu Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia
28 maja 2018 roku o godz. 10:00 w Operze Krakowskiej odbyła się uroczysta gala podsumowująca XI edycję małopolskiego projektu Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia przygotowującego uczniów klas VI i VII szkół podstawowych, II i III klas gimnazjów i szkół ponadpodstawowych do niesienia pomocy potrzebującym.
Do XI edycji projektu zgłosiło się ponad sto szkół z Małopolski. Przez jedenaście lat ponad 35 tysięcy uczniów wraz z opiekunami pomogło olbrzymiej grupie osób potrzebujących wsparcia. Jak co roku najciekawsze przedsięwzięcia zyskały uznanie Kapituły Projektu. W tej edycji nagrodzono 16 projektów wolontariackich.
W uroczystości wzięli udział m.in.: ks. kard. Stanisław Dziwisz, Halina Cimer - Małopolski Wicekurator Oświaty, Barbara Dziwisz - Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Podczas gali zaprezentowało się pięć grup z: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tokarni, Zespółu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie, Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Białce oraz Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy.
Spotkanie uświetnił występ księdza Jakuba Bartczaka.
Wyróżnionym szkołom zostały wręczone nagrody rzeczowe, a uczniowie pięciu szkół otrzymali bilety na wycieczkę do Włoch. Autokary z pielgrzymką dziecięcą do Watykanu wyjadą już w sobotę.
Projekt Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia jest działaniem skierowanym do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, które ma przyczynić się do pobudzania inicjatyw wychowawczych w szkołach, promowania wśród młodzieży wartości uniwersalnych, a także umożliwiać upowszechnianie dobrych praktyk wypracowanych przez uczestników projektu. Przedsięwzięcie ma również służyć tworzeniu w szkołach województwa małopolskiego podstaw trwałego wolontariatu. Jego głównym celem jest uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby innych, tworzenie podstaw wolontariatu w małopolskich szkołach oraz przygotowanie młodzieży do społecznego działania na rzecz potrzebujących, a także ukazanie młodzieży sposobu realizacji w życiu codziennym przesłania Ojca Świętego Jana Pawła II.
Patronat honorowy nad Projektem objął Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.
Lista laureatów:
I miejsce:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Królowej Jadwigi w Pcimiu
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie
- Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Jana Pawła II w Cichem
- Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Białce
- Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy
II miejsce:
- Zespół Placówek Edukacyjno-Opiekuńczo-Wychowawczych w Wielkich Drogach
- Szkoła Podstawowa w Zaczarniu
- Szkoła Podstawowa im. K. Przerwy-Tetmajera w Łopusznej
- Szkoła Podstawowa nr 4 w Wadowicach
-Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sadku-Kostrzy
III miejsce:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Tokarni
- Szkoła Podstawowa w Siedliskach
- Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem
- Zespół Szkół Ogólnokształcących I Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Spytkowicach
- Zespół Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu
Organizatorami projektu są: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Współorganizatorzy: Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
Instytucje wspomagające: Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Caritas Diecezji Tarnowskiej, Stowarzyszenie „U Siemachy" w Krakowie, Stowarzyszenie „Wiosna" w Krakowie, Towarzystwo Przyjaciół Chorych - Hospicjum Św. Łazarza w Krakowie, Wolontariat Św. Eliasza w Krakowie, Miasta, powiaty i gminy - organy prowadzące szkół, które zgłoszą swój udział w realizacji Projektu.