Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Kulturalnie

Gdzie w Krakowie można spotkać św. Mikołaja?

 fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

Czy wiecie, gdzie w Krakowie można spotkać najprawdziwszego św. Mikołaja? To proste – dobry Święty mieszka w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Kanoniczej. W niedzielę 6 grudnia można tam oglądać nieodpłatnie jedną z najstarszych w polskich zbiorach ikon z wizerunkiem św. Mikołaja. Muzeum przygotowało na mikołajkowy weekend także inne atrakcje: zajęcia dla dzieci i piękne albumy, w sam raz na świąteczne prezenty.

 

- Piętnastowieczne przedstawienie św. Mikołaja to nie tylko jedna z najstarszych, ale i najcenniejszych ikon w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie – mówi kustosz Mirosław Kruk z Działu Sztuki Dawnej MNK. – Co ciekawe, postać ukochanego Świętego wszystkich dzieci otoczona jest na niej scenami przedstawiającymi dokonane przez niego cuda. Można zobaczyć jak św. Mikołaj przywraca rodzicom dziecko, porwane do niewoli, jak ratuje statek przed utonięciem albo wyzwala z więzienia niesłusznie skazanych mężczyzn.

Ikonę na co dzień można oglądać w Galerii Sztuki Cerkiewnej Dawnej Rzeczypospolitej w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy ul Kanoniczej 17 w Krakowie. Jak wszystkie galerie stałe Muzeum Narodowego w Krakowie, w niedziele można ją zwiedzać bezpłatnie.

„W sobotę 5 grudnia od godz. 10 do 14 zapraszamy do Pałacu Biskupa Erazma Ciołka dzieci. Przygotowaliśmy dla nich warsztaty „Mikołaju, Mikołaju, co ty robisz w naszym kraju?”, na których nie tylko dowiedzą się mnóstwa rzeczy o dobrym Świętym oraz związanych z jego postacią zwyczajach i tradycjach, ale będą mogły także samodzielnie wykonać mikołajkowy prezent” – zachęcają pracownicy Muzeum.

„Dorosłym proponujemy 6 grudnia spotkanie z postacią hojną dla Muzeum Narodowego w Krakowie niczym św. Mikołaj dla osób upraszających jego łask. Feliks Jasieński był jednym z najważniejszych kolekcjonerów w Polsce i największym darczyńcą MNK. 95 lat temu przekazał naszemu Muzeum dar złożony z blisko 15 tysięcy dzieł sztuki, w tym wspaniałych kolekcji malarstwa polskiego przełomu XIX i XX wieku, grafiki europejskiej i sztuki orientalnej” – informuje MNK. Część tego daru można oglądać w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego na dwóch wystawach: „Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne” oraz „Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Grafika francuska od impresjonizmu do Art Nouveau” (ta ostatnia tylko do 3 stycznia!). W niedzielę 6 grudnia o godz. 12.00 sylwetkę kolekcjonera jako szarej eminencji współczesnego mu Krakowa przybliży na pierwszej z wymienionych wystaw Filip Skowron. Wstęp darmowy.

;