Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Książka

George Weigel: Rzymskie pielgrzymowanie (4)

W niezwykłą podróż po Wielkim Poście i kościołach Rzymu zabiera nas słynny biograf Jana Pawła II - George Weigel. Nakładem Wydawnictwa M ukazała się jego książka: "Rzymskie pielgrzymowanie". To wędrówka nawrócenia po bogactwie Słowa i nauczania Kościoła, pięknie sztuki, a być może szczególnie, głębi duszy człowieka. W sposób niezwykły autor łączy te wątki, proponując nam ciekawą lekturę na Wielki Post.

 

IV. Sobota pierwszego tygodnia Wielkiego Postu: Bazylika Św. Piotra w Watykanie

Dzisiejsza stacja, druga ze stacji Piotrowych w czasie Czterdziestu Dni, to najsłynniejsze miejsce pielgrzymkowe świata chrześcijańskiego: bazylika watykańska poświęcona Księciu Apostołów i miejsce, w którym przez cały wiek dwudziesty na oczach całego świata realizowały się kolejne pontyfikaty. Bazylika to wspaniały skarb dziedzictwa kulturowego, centrum kultu katolickiego, a poza tym ogromna liczba wielu innych rzeczy. Jest kościołem parafialnym całego chrześcijaństwa, gdzie uwidacznia się najwyraźniej jego uniwersalny charakter. W niej podziwiać można niektóre najwspanialsze osiągnięcia ludzkości w dziedzinie sztuki, architektury i inżynierii. Równocześnie jest to ogromne papieskie mauzoleum, gdyż w jej podziemiach albo we wnętrzu pochowano dziewięćdziesięciu jeden z dwustu sześćdziesięciu sześciu biskupów Rzymu, spoczywają tu między innymi wszyscy papieże wybrani od czasów Leona XIII.(...)

Michał Anioł obliczył jeszcze raz ciężar kopuły i umieścił liczącą czterdzieści dwa metry średnicy kopułę na wysokim bębnie przeprutym ogromnymi oknami, przez które wpadają do wnętrza potoki światła. Kopuła Michała Anioła wydaje się lekka jak piórko. Spoczywa na świetlistej poduszce: człowiek nie jest w stanie złączyć nieba z ziemią; to niebo samo decyduje się spocząć nad grobem Piotra.

Źródło:
;