Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Książka

George Weigel: Rzymskie pielgrzymowanie (5)

 fot. Manfred Heyde / wikipedia.org

W niezwykłą podróż po Wielkim Poście i kościołach Rzymu zabiera nas słynny biograf Jana Pawła II - George Weigel. Nakładem Wydawnictwa M ukazała się jego książka: "Rzymskie pielgrzymowanie". To wędrówka nawrócenia po bogactwie Słowa i nauczania Kościoła, pięknie sztuki, a być może szczególnie, głębi duszy człowieka. W sposób niezwykły autor łączy te wątki, proponując nam ciekawą lekturę na Wielki Post.

 

V. Czwarta Niedziela Wielkiego Postu

Bazylika Świętego Krzyża w Jerozolimie (Basilica di Santa Croce in Gerusalemme) to rzymska brama prowadząca na Kalwarię. To tutaj tysiąc siedemset lat temu cesarzowa wdowa Helena umieściła ziemię, którą zabrała z Ziemi Świętej, i złożyła relikwie Krzyża Prawdziwego.(...)

Kaplica relikwii została wybudowana w latach 1929–1931 i przypomina wystrojem pierwotną kaplicę Heleny. Kroczymy po stopniach w kierunku miejsca przechowywania relikwii, mijając stacje Drogi Krzyżowej. Po każdych trzech stopniach zatrzymujemy się na niewielkim podeście, co ma nam przypominać trzykrotny upadek Chrystusa pod krzyżem w czasie drogi na Golgotę. W wyłożonej marmurem kaplicy jest o kilka stopni chłodniej niż w samej świątyni i ma się wrażenie, jakbyśmy byli w kamiennym grobie. W głębi kaplicy, w przeszklonej gablocie, znajdują się – jak mówi tradycja – pamiątki zachowane z Męki Chrystusa: fragment krzyża, gwóźdź, dwa ciernie z korony cierniowej, kamienie ze słupa, przy którym biczowano Jezusa, i tabliczka z krzyża Zbawiciela z napisem: „Jezus z Nazaretu, Król Żydów”, sporządzonym niezgrabnie w trzech językach, a także kość pochodząca podobno z palca wskazującego niewiernego Tomasza Apostoła.

Źródło:
;