Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana

Wydarzenia: Dzień Praw Człowieka

Książka

George Weigel: Rzymskie pielgrzymowanie (6)

W niezwykłą podróż po Wielkim Poście i kościołach Rzymu zabiera nas słynny biograf Jana Pawła II - George Weigel. Nakładem Wydawnictwa M ukazała się jego książka: "Rzymskie pielgrzymowanie". To wędrówka nawrócenia po bogactwie Słowa i nauczania Kościoła, pięknie sztuki, a być może szczególnie, głębi duszy człowieka. W sposób niezwykły autor łączy te wątki, proponując nam ciekawą lekturę na Wielki Post.

 

Ta wędrówka nie kończy się na Wielkim Poście, idzie dalej poprzez Triduum Paschalne, Niedzielę Zmartwychwstania, Oktawę Wielkanocną, aż do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.

 

 

VI. Niedziela Miłosierdzia Bożego: Bazylika Św. Pankracego za Murami

Wędrówka od Środy Popielcowej aż po oktawę wielkanocną dobiegła już końca, podobnie jak pielgrzymka do poszczególnych kościołów stacyjnych Rzymu przez historię i geografię świętości. Dzisiejsza stacja, w której Kościół czci pewnego młodego męczennika, przypomina nam z całą mocą wątek, który poruszył Benedykt XVI podczas mszy inaugurującej jego posługę jako biskupa Rzymu: „Kościół jest młody!”. Zarówno ludzie młodzi, jak i starzy mają swój udział w żywotności Kościoła, będącej darem działającego Ducha Świętego zmieniającego historię i życie ludzi. Przy końcu tej wędrówki nawrócenia św. Paweł przypomina nam w czytaniu dzisiejszej Liturgii Godzin, że chrześcijanin musi spoglądać nie tylko przed siebie, ale także kierować wzrok w górę(...)

Bazylika św. Pankracego za Murami (Basilica di San Pancrazio fuori le Mura) znajduje się na szczycie wzgórza Janikulum, które wzięło swą nazwę od rzymskiego boga początku i końca Janusa, broniącego dawnej granicy między ziemiami Rzymian i Etrusków. Rzymski lęk przed kresem wszystkiego uległ przeobrażeniu za sprawą kultu męczenników i przekonania chrześcijan, że śmierć przez wzgląd na Chrystusa to początek pełni życia.

Źródło:
;