Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Książka

George Weigel: Rzymskie pielgrzymowanie (3)

 fot. Stephen Weigel

W niezwykłą podróż po Wielkim Poście i kościołach Rzymu zabiera nas słynny biograf Jana Pawła II - George Weigel. Nakładem Wydawnictwa M ukazała się jego książka: "Rzymskie pielgrzymowanie". To wędrówka nawrócenia po bogactwie Słowa i nauczania Kościoła, pięknie sztuki, a być może szczególnie, głębi duszy człowieka. W sposób niezwykły autor łączy te wątki, proponując nam ciekawą lekturę na Wielki Post.

III. Środa pierwszego tygodnia Wielkiego Postu: Bazylika Matki Boskiej Większej

Bazylika Matki Boskiej Większej, zbudowana dla uczczenia przyznania Maryi tytułu Bożej Rodzicielki (Theotokos) na Soborze Efeskim w piątym wieku, to pierwsza i największa spośród wielu tysięcy chrześcijańskich świątyń i miejsc poświęconych pamięci Maryi z Nazaretu. Dzisiaj, kiedy pobożność maryjna koncentruje się zazwyczaj w takich sanktuariach pielgrzymkowych, jak Lourdes, Fatima czy Guadalupe i na cudach nierzadko odnotowywanych
w tych i innych miejscach objawień maryjnych, ta stacja, archetyp wszystkich sanktuariów maryjnych, stwarza doskonałą okazję do tego, by się zastanowić nad szczególną rolą Maryi w historii zbawienia.(...)

Bazylika Matki Boskiej Większej na Eskwilinie (Basilica di Santa Maria Maggiore) to w pewnym sensie szczyt szczytów: znajduje się na szczycie najbardziej ekskluzywnej dzielnicy imperialnego Rzymu; stanowi najwyższe osiągnięcie sztuki chrześcijańskiej wczesnego Kościoła; jest kulminacją pobożności maryjnej.

Źródło:
;