Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina

Wydarzenia: Światowy Dzień Żółwia

Gigapikselowa fotografia Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej

kalwaria zebrzydowska fot. KP/Fra3.pl Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej

W Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej powstała gigapikselowa fotografia Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. To druga tego typu inicjatywa w Polsce.

Na prośbę kustosza sanktuarium, o. Konrada Cholewy OFM, krakowski fotografik, Piotr Tumidajski, wykonał gigapikselową reprodukcję Obrazu Matki Bożej. Składa się na nią 700GB danych RAW. Artysta zrobił 4508 zdjęć, całość zawiera 9 miliardów pikseli. Zdjęcie zostało wykonane techniką zapewniającą najwyższą jakość, uwzględniającą przestrzenność dzieła. Obraz sfotografowano z nakładanymi sukienkami i koronami.

Projekt był bardzo czasochłonny, jego realizacja trwała 40 dni. Samo fotografowanie zajęło artyście kilka dni. „Pomiędzy dniami zdjęciowymi następowała weryfikacja materiałów, próbne scalenie i łaczenie całości, tak, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku" - stwierdza Piotr Tumidajski. „Technika fotografii gigapikselowej polega na wykonaniu kilkuset zdjęć obrazu fragment po fragmencie, a następnie połączeniu ich w specjalistycznym programie komputerowym. W technice tej obraz traktowany jest wycinkowo, a po złożeniu całości mamy możliwość dowolnego zbliżania fragmentów dzieła - możliwości analizy jego struktury" - dodaje fotografik.

Projekt był wyzwaniem także dla stróżów sanktuarium. Z uwagi na przybywających pielgrzymów, realizacja przedsięwzięcia odbywała się nocą. Kustosz przyznaje, że poruszająca była modlitwa w ogromnej bliskości obrazu, sam moment jego wyciągania oraz modlitwa wynagradzająca po zakończeniu prac. Najbardziej wzruszającą chwilą okazała się cicha modlitwa w czasie fotografowania. Przez cały czas przy obrazie modlili się bernardyni. „Miałem przed oczyma Apostołów czuwających z Maryją w Wieczerniku" - przyznaje o. Konrad.

Artysta wykonał także fotografie szat wotywnych. Aby ukończyć dzieło należy jeszcze wykonać zdjęcia sukienki, która obecnie jest poddawana konserwacji.

Najstarsza sukienka pochodzi jeszcze sprzed koronacji cudownego wizerunku. Sukienkę uszyto z wykorzystaniem szlachetnych korali. Obecnie jest umieszczona w jednym z feretronów na kopii obrazu. Kolejną suknię wykonały siostry Felicjanki wraz z założycielką Zgromadzenia, bł. Angelą Truszkowską, na uroczystość koronacji cudownego obrazu 15 sierpnia 1887 roku. W 2003 roku z okazji obchodzonego rok wcześniej jubileuszu 400-lecia sanktuarium i wizyty papieża Jana Pawła II, Siostry Bernardynki przygotowały kolejną suknię, na której umieszczono dar papieża dla Matki Bożej - perłowy pektorał. Najnowszą szatą jest bordowa sukienka haftowana przez s. Wandę Sikorską, westiarkę, wykonana z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Wśród darów wotywnych ofiarowanych przez wiernych i umieszczonych na sukience znalazł się także pierścień kard. Wojtyły.

Zdaniem ojca Konrada Cholewy fotografia „[...] przyczyni się do jeszcze większej czci Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Dzięki życzliwości Pana Piotra i technicznym możliwościom obraz w doskonałej rozdzielczości będą mogli oglądać wierni z całego świata." Dodatkowo będzie można z bliska oglądać wszystkie szaty zdobiące obraz Matki Bożej. „Sfotografowanie sukienek pozwoliło ukazać część historii związanej z kalwaryjskim wizerunkiem. Są na sukienkach dary wotywne wielu wiernych, którzy mogą zobaczyć podarowane przez siebie precjoza" - dodaje kustosz sanktuarium.

Zdjęcie obrazu jest dostępne na stronie internetowej sanktuarium. Umożliwia ono podziwianie artyzmu obrazu, ale przede wszystkim daje jeszcze jedną szansę do kontemplacji piękna serca Maryi.

 

Oceń treść:
;