Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima

Wydarzenia: Światowy Dzień Bez Samochodu

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

3. maja w katedrze wawelskiej odprawiona została Msza św. w intencji ojczyzny. W wygłoszonej homilii kard. Stanisław Dziwisz zaapelował o większy spokój w sferze życia politycznego oraz zapewnił, że Kościół zawsze będzie zabierał głos w sprawach dotyczących życia i godności człowieka.

Metropolita krakowski na wstępie zwrócił uwagę, że dzisiejsze święto NMP Królowej Polski jest połączeniem pamięci o wydarzeniach historycznych – uchwaleniu Konstytucji 3 Maja i ślubach króla Jana Kazimierza – z wyrażeniem wielkiej wiary narodu w „przedziwną pomoc i obronę”, których na co dzień doświadcza od Matki Chrystusa.

Kardynał podkreślił, że od momentu Chrztu Polski jej mieszkańcy mają w sobie wizję tego, że wszystko należy do Chrystusa oraz, że są kształtowani przez zasady ewangeliczne. „Wizja ta pozwalała odczytywać i przeżywać wszystkie wydarzenia osobiste, społeczne i narodowe w świetle wiary w obecność Boga w tych wszystkich wydarzeniach, a także w świetle wiary w szczególną opiekę Matki Bożej w życiu narodu” – stwierdził.

Purpurat wskazał, że Dobrą Nowinę przyniósł Polsce właśnie Kościół, który jest wspólnotą nawracających się grzeszników, świadomych swoich słabości i grzechów. „Osobiste słabości nie zwalniają nas z obowiązku głoszenia Ewangelii światu. To nasz przywilej i powinność. Kościół zawsze będzie zabierał głos w sprawach ważnych dla człowieka, dla społeczeństwa i dla narodu, inaczej przestałby być ewangelicznym zaczynem dobra i miłości, sprawiedliwości i miłosierdzia” – ocenił.

„Dlatego Kościół broni sprawy człowieka, jego godności i praw. Dlatego zabieramy głos w obronie życia ludzkiego, zwłaszcza najbardziej bezbronnego” – mówił dalej. Zapewnił, że Kościół namawia siebie i innych do życia w uczciwości i sprawiedliwości, a także zabiera głos w polityce wtedy, kiedy chodzi o dobro wspólne.

Hierarcha zwrócił się bezpośrednio do partii politycznych, zachęcając do tego, by ich działania były motywowane właśnie dobrem wspólnym i troską o dobre imię Polski, a nie rządzą władzy. „Mądra polityka bierze pod uwagę głosy wszystkich środowisk i społeczności, również głosy krytyczne. Potrzeba nam w życiu politycznym większego spokoju, większego szacunku wobec siebie. To zadanie dla nas wszystkich” – wezwał.

Metropolita przypomniał także o nadchodzących Światowych Dniach Młodzieży i podziękował wszystkim angażującym się w ich przygotowanie, w tym władzom Krakowa i Małopolski oraz władzom centralnym. „Światowy Dzień Młodzieży 2016 w Krakowie wyzwala dobro i pozostawi niezatarty ślad w naszej świadomości, w naszej solidarności wznoszącej się ponad podziałami” – uznał.

”Prośmy Boga, by prawda o Jego miłosierdziu jeszcze bardziej zakorzeniła się w sercach młodych, którzy przyjadą do Krakowa – duchowej stolicy Bożego Miłosierdzia. Niech stąd, z Krakowa, zaniosą iskrę miłosierdzia do swoich krajów, by nasz świat stał się bardziej ludzki, a więc bardziej Boży” - powiedział. „Powierzmy sprawę Światowego Dnia Młodzieży Maryi, Królowej Polski, by czuwała nad nami, nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników tego wydarzenia (...) Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami” – zakończył metropolita krakowski.

Źródło:
;