Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Z Bogiem

God’s people. Rekolekcje wakacyjne Ruchu Światło-Życie

mapa do gry fot. krakow.oaza.pl

Trwają zapisy na rekolekcje wakacyjne Ruchu Światło-Życie. Oazowicze w oryginalny sposób zachęcają do wzięcia udziału w 7-dniowej i 15-dniowej przygodzie.

 

Już ponad 900 osób zapisało się na oazy, które odbędą się w dwóch turnusach – 27.06-13.07 oraz 14.07-30.07. Przewidziane są także turnusy 7-dniowe: Oaza na Start dla „pierwszaków” oazowych ze szkół podstawowych, którzy chcą rozpocząć przygodę w Ruchu Światło-Życie oraz Oaza Ewangelizacji dla młodych po VII i VIII klasie. Nowością jest Oaza Dorosłych, która przeznaczona jest dla osób, które dopiero rozpoczęły formację oazową.

Zanim pojawi się oficjalny grafik turnusów, animatorzy z Diakonii Komunikowania Społecznego przygotowują kampanię informacyjną dotyczącą rekolekcji. Co roku szukają coraz to nowszych pomysłów, by opowiedzieć o oazie dzieciom, młodzieży oraz rodzicom i zachęcić ich do zapisów.

– Kiedy myślimy nad tym, jak przekazać informacje określonej grupie odbiorców, często wychodzimy od zrobienia burzy mózgów. Zastanawiamy się, jakie mamy możliwości, kim jest nasz odbiorca i jak w ciekawy sposób poinformować go o danym wydarzeniu. Pomysły czerpiemy z naszej codzienności, naszych zainteresowań i pasji. Podobnie było w przypadku pomysłu na kampanię rekolekcji wakacyjnych. Ktoś rzucił hasło: „Znacie taki motyw, z takiej jednej gry? Tam była taka super mapka”. I od tej jednej mapki się zaczęło. Projekt był wówczas mniejszy i początkowo dotyczył zupełnie innych wydarzeń mających miejsce w zimie. Postanowiliśmy z nim poczekać, a on wydał swoje owoce na wiosnę. Wtedy to mapka, wraz ze świeżymi pomysłami, uzyskała nową narrację i zamieniła się w projekt gry – przygody, do której postanowiliśmy zaprosić naszych oazowiczów – tłumaczy Magda, współtwórczyni tegorocznej akcji „God’s people”.

– Rekolekcje to czas, w którym przenosimy się do trochę innego świata. Jest to 15 dni niezapomnianej przygody, podczas której każdego dnia nasza dojrzałość wzrasta – wyjaśnia Oliwia, współtwórczyni kampanii. – Formacja w Ruchu Światło-Życie ma stopnie, które trochę przypominają levele w grze. Każdy idzie podobną drogą, ale na własny sposób przeżywa tajemnice wiary. Rekolekcje formują nowego człowieka, dzięki nim zdobywamy kolejne zdolności. Każdy stopień obdarowuje nas nowymi umiejętnościami i wiedzą, które są podobne do artefaktów – opisuje animatorka.

Jak przyznają animatorzy z DKS-u, wykorzystując elementy budowy gry i tworzone symbole, można ukazać piękno tego wakacyjnego czasu. Etap I kampanii polegał na odsłonięciu kolejnych fragmentów mapy i pokazaniu struktury rekolekcji. Przypatrując się mapie, dostrzegamy w niej kształt foski (znaku Ruchu Światło-Życie), widzimy, że łacińskie nazwy krain to tematy przewodnie poszczególnych stopni. Te natomiast ułożone są tak, by przybliżać się do symbolu omegi oznaczającego Ducha Świętego.

– Obecnie trwa etap II, dający przykłady tego, jakie wartości można wyciągnąć z poszczególnych stopni, czyli jak rekolekcje mogą z nas uformować nowych ludzi. Bożych ludzi. Zgodnie z tegorocznym hasłem Oazy Żywego Kościoła „Żywy Kościół” – we wspólnocie podążających za Jezusem. Dlatego też nasza gra przybrała nazwę „God’s people” – dodaje Magda.

O tym, że to przygoda warta przeżycia opowiadają też rodzice, którzy jeździli na rekolekcje, a teraz zachęcają do nich swoje dzieci. – Sama je przeżyłam i wiem, ile one mi dały. Żyjemy w świecie, w którym autorytety upadły. Teraz my jako rodzice jesteśmy dla naszych dzieci całym światem, one bezgranicznie nam wierzą. Zastanawiam się, czy te wartości, którymi żyjemy na co dzień, bo staramy się wiarą żyć, a nie tylko o niej mówić, zostaną w mojej córce. Kiedy przyjdzie bunt przeciwko nam i temu co przekazujemy, być może wtedy siła rówieśników z oazy, ludzi, dla których Pan Bóg jest codziennością, będzie ratunkiem. Dla mnie samej był. Choć jesteśmy różni, to wydaje mi się, że w tym środowisku można spotkać żywego Boga – dzieli się Klara.

Grafik, kampanię „God’s people” oraz wszystkie informacje i ciekawostki dotyczące rekolekcji można znaleźć na stronie oraz na  fanpage’u krakowskiego Ruchu.

Źródło:
;