Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka

Wydarzenia: Światowy Dzień Onkologii

Polska

Godzina „W” przy Pomniku Gloria Victis

rocznica powstania warszawskiego godzina wu fot. Krzysztof Sitkowski / prezydent.pl

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie – największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W 76. rocznicę tamtego zrywu Prezydent Andrzej Duda oddał hołd Bohaterom Walczącej Warszawy.

 

O godz. 17. 00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach weterani, warszawiacy i przedstawiciele władz państwowych z Prezydentem RP na czele uczcili minutą ciszy pamięć Bohaterów Walczącej Warszawy.

Andrzej Duda w towarzystwie Powstańców złożył wieniec przed Pomnikiem Gloria Victis. Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis są kulminacyjnym punktem obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W godzinę „W” stolica oddała hołd Powstańcom – rozległ się dźwięk syren, zatrzymali się przechodnie, stanęły samochody. 

Prezydent złożył wieniec także na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK oraz przy symbolicznej mogile 11-letniego łącznika Wojtusia Zalewskiego, pseudonim „Orzeł Biały”.

Prezydent jak co roku, 1 sierpnia, rozpoczął obchody rocznicy Powstania Warszawskiego od złożenia hołdu dla ludności cywilnej Woli. –Dziękuję, że pamięć na Woli cały czas trwa, że jest tak wiele miejsc pamięci, że się o nie dba – dziękował dziś Andrzej Duda.

Oceń treść:
Źródło:
;