Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Małopolska

Gospel na Skałce, czyli Kraków jakiego nie znamy

 fot. Małgorzata Dziedzic

Kraków to Miasto Gospel. Po raz kolejny potwierdzi to wyjątkowy koncert, podczas którego na jednej scenie wystąpi dziewięć krakowskich chórów, powstałych w ciągu 15 lat działalności Stowarzyszenia Gospel.160-osobowy zaprezentuje efekt kilkutygodniowych przygotowań muzycznych i duchowych zakończonych 3-dniowymi warsztatami. Przeprowadzi je Wayne Ellington, wybitnie utalentowany brytyjski wokalista i dyrygent.

 

W niedzielne popołudnie usłyszymy wokalne deklaracje wiary każdego z zespołów. Wiary, która może być siłą napędową życia, ale często także wyzwaniem. Podczas koncertu zatytułowanego Gospel na Skałce wystąpią: Chór Gospel Senior, czyli pierwszy chór gospel dla osób w wieku 60+, bardzo dynamiczny Gospel Voice Choir, Chór Grodzka Gospel – otwarty na każdego człowieka, zespół wokalny DeocentriCity, energiczny i doświadczony chór Joyful VoiceKraków Gospel Choir – najstarsza krakowska formacja tego typu oraz nieco młodsze grupy: Saltrom Gospel Choir, Soul’n’Voices i najmłodszy ze wszystkich Mistral Gospel Choir. 

Ich wspólny występ będzie kulminacją 3-dniowych warsztatów wokalnych prowadzonych przez wybitnego brytyjskiego artystę, Wayna Ellingtona. Często gości on w Krakowie, gdyż jest jednym z ulubionych instruktorów szkolących polskich wykonawców gospel. Przygotowania chóru i muzyków do warsztatów i koncertu trwają już od kilku tygodni, co zapowiada wyśmienity poziom artystyczny i nadzwyczajne emocje. Zjednoczenie na jednej scenie dziewięciu chórów gospel, które wspólnie wyśpiewają Bożą dobroć, symbolizuje siłę miłości, łączącej ponad wszelkimi ludzkimi podziałami.

Koncert Gospel na Skałce jest fascynującą kontynuacją pierwszego wydarzenia dedykowanego krakowskim chórom gospel – Gospel City 2013. Wtedy na tej samej scenie sześć chórów połączyło swoje głosy; teraz będzie ich o trzy więcej. Powstanie w ten sposób monumentalny chór składający się z około 160 pełnych energii sopranów, altów i tenorów.

Wydarzenie jest doskonałą okazją, aby doświadczyć energii i dobrego przesłania płynących z muzyki gospel, a także poznać ogromną rzeszę osób pasjonujących się tym gatunkiem i współtworzących kulturalne życie Krakowa i całego kraju. Wszystko to w przestronnych i umajonych okolicznościach Ołtarza Trzech Tysiącleci na dziedzińcu klasztoru OO. Paulinów, którego piękno nada koncertowi wyjątkowego charakteru.

Koncert finałowy rozpocznie się o godz. 15.00 na Ołtarzu Trzech Tysiącleci na dziedzińcu klasztoru OO. Paulinów przy ulicy Skałecznej 15 w Krakowie. Wstęp wolny.

 

Inicjatywę realizuje Stowarzyszenie Gospel, aktywnie działające na polu kultury i upowszechniające wartości chrześcijańskie od 2000 roku. Dzięki zbudowaniu szerokiej bazy kontaktów w międzynarodowym środowisku muzyki gospel i silnemu zapleczu logistycznemu zorganizowało setki warsztatów i koncertów muzyki gospel w całym kraju. Od 2006 roku prowadzi największą imprezę poświęconą temu gatunkowi w Polsce – Festiwal 7xGospel. Trzykrotnie realizowało warsztaty w ramach unijnego programu Grundtvig. Działania Stowarzyszenia obejmują wsparcie organizacyjne dla istniejących i powstających chórów gospel oraz szereg inicjatyw społeczno-kulturalnych, które na różne sposoby przybliżają muzykę gospel i jej przesłanie. W 2013 r. Stowarzyszenie powołało do istnienia Republikę Gospel wspólną inicjatywę polskich chórów gospel i organizacji wspierających rozwój muzyki gospel w Polsce. 

;