Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Prasa

Grudniowe "W drodze": Wszystko wolno?

miesięcznik w drodze W drodze 12/2016

W najnowszym numerze miesięcznika „W drodze” o granicach medycyny, Wołyniu i Bożym Narodzeniu. Na przestrzeni ostatnich stu lat średnia długość życia na świecie podwoiła się. Dzięki dynamicznemu rozwojowi medycyny kolejne choroby przestają być wyrokiem śmierci. Z drugiej strony udaje się ocalić wcześniaki oraz dzieci z wrodzonymi wadami, które wcześniej nie miały szansy na przeżycie. Granice życia i śmierci przesuwają się praktycznie każdego dnia. Pytanie, czy mamy walczyć o życie za wszelką cenę i czy wszystko co technicznie możliwe, jest dla nas dobre.

 

W najnowszym miesięczniku przeczytamy o dylematach związanych z rozwojem medycyny. Neonatolog, profesor Janusz Gadzinowski opowiada o rewolucji w opiece medycznej nad wcześniakami. Dzieli się również wątpliwościami, kiedy należy walczyć o życie dziecka, a kiedy, być może, trzeba mu pozwolić w spokoju umrzeć. Tłumaczy, jakimi kryteriami kieruje się w codziennej pracy. Przyznaje, że również jako lekarz uczy się wiary w medyczne sukcesy, z drugiej strony się zastanawia, czy końcem ludzkości nie będzie arogancja i upadek myślenia etycznego.

Z kolei neurolog, prof. Przemysław Nowacki przekonuje, że przekraczanie granic leży w samej naturze medycyny. Bez tej odwagi, nigdy nie doszlibyśmy do miejsca, w którym się obecnie znajdujemy. To raczej etyka powinna nadążać za osiągnięciami medycznymi. Rozważa też, co oznaczają dziś słowa, że lekarz ma bronić ludzkiego życia aż do naturalnej śmierci. Opowiada o trudnych dla lekarza momentach, kiedy trzeba uznać, że dalsze leczenie pacjenta będzie uporczywe i, nieraz wbrew prośbom rodziny, należy od niego odstąpić.

Doskonałym podsumowaniem debaty, z punktu widzenia etycznego, są rozważania siostry prof. Barbary Chyrowicz na temat granic: tych których przekraczać nie wolno, które przekraczać można, a które nawet trzeba.

W drugiej części miesięcznika redakcja przygotowała teksty mające pomóc w przeżyciu Adwentu i Bożego Narodzenia. Poeta i eseista Jarosław Mikołajewski snuje refleksję na temat czekania i nie-do-czekania się. Dziennikarz i popularyzator fizyki, Tomasz Rożek rozwiązuje zagadkę Gwiazdy Betlejemskiej, tłumacząc przy okazji, dlaczego horoskopy są dla fizyków przedmiotem żartów. Tomasz Grabowski OP wprowadza w liturgię trzech mszy świętych Bożego Narodzenia, podpowiadając, jak przeżyć je z wiarą, a nie tylko ze zgagą po obfitym posiłku, zaś Michał Wilk deszyfruje genealogię Jezusa z Ewangelii wg św. Mateusza. Natomiast Jolanta Brózda-Wiśniewski oprowadza po fascynującym świecie brytyjskich kartek świątecznych.

Numer otwiera dział poświęcony zbrodni wołyńskiej. Kompozytor Krzesimir Dębski opowiada o bolesnej tragedii rodzinnej i przekonuje, że do pojednania z historią droga jeszcze daleka. Ukrainistka Aleksandra Hnatiuk demaskuje mity, które narosły wokół zbrodni i tłumaczy, co przeszkadza w oczyszczeniu wspólnej pamięci. Czy można uwolnić sprawiedliwość i rzetelność historyczną od bieżących interesów politycznych? Dopełnieniem rozważań jest fotoreportaż Maksymiliana i Magdaleny Rigamontich, którzy szukali śladów zniszczonych polskich wsi na Wołyniu.

Ponadto Mateusz Przanowski OP pisze o tym, jak zło zwyciężać dobrem, ks. Grzegorz Strzelczyk o domorosłych teologach, a Tessa Capponi-Borawska o trzęsieniach ziemi we Włoszech. W numerze również 10 filmów i 10 książek kończącego się roku, do których warto powrócić, felietony i komentarze do niedzielnych czytań.

Specjalne, poszerzone wydanie miesięcznika „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes.

 

 

 

Oceń treść:
Źródło:
;