Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Kulturalnie

Gwiazda światowych scen operowych zaśpiewa w Krakowie

 fot. Ula Weber

9 października w ICE Kraków wystąpi gwiazda światowych scen operowych, najpiękniejszy polski sopran – Aleksandra Kurzak. Artystkę, nazywaną słowiańską Marią Callas i występującą na najbardziej prestiżowych scenach świata – Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatro alla Scala w Mediolanie, Royal Opera House (Covent Garden) w Londynie – rzadko można usłyszeć w Polsce. Na ekskluzywny krakowski koncert złożą się najpiękniejsze arie ilustrujące wokalną perfekcję i wybitne operowe role artystki. Śpiewaczce będzie towarzyszyć Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją libańsko-polskiego dyrygenta Bassema Akikiego. Koncert zapowiada nowy cykl ICE Classic, którego szczegóły melomani poznają jeszcze tej jesieni.

 

„Jestem dumna, że artystka tej klasy co Aleksandra Kurzak, której kalendarz wypełniony jest po brzegi na najbliższe pięć lat, przyjęła nasze zaproszenie i zgodziła się wystąpić w Centrum Kongresowym ICE Kraków” – nie kryje radości Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest organizatorem tego nadzwyczajnego koncertu operowego.

Aleksandra Kurzak to gwiazda o międzynarodowej renomie, najbardziej znana na świecie polska śpiewaczka operowa, sopran najwyższej klasy. Jako pierwsza Polka w historii wokalistyki podpisała ekskluzywny kontrakt fonograficzny z wytwórnią Decca Classics. W 2009 roku uzyskała dyplom doktora sztuki muzycznej.

W życiu prywatnym jest związana ze słynnym francusko-włoskim tenorem Roberto Alagną, którego poznała w 2012 roku czasie pracy nad przedstawieniem Napój miłosny Donizettiego w Royal Opera House - mają półtoraroczną córkę Malenę, mieszkają naprzemian w Warszawie i pod Paryżem.

Urodziła się w Brzegu Dolnym 7 sierpnia 1977 roku. Wychowała się we Wrocławiu, w rodzinie muzyków: jej mama Jolanta Żmurko, jest sopranistką, solistką Opery Wrocławskiej, ojciec Ryszard Kurzak jest waltornistą i wykładowcą na wrocławskiej Akademii Muzycznej. Już jako mała dziewczynka przebywała często za kulisami opery i znała na pamięć wiele arii. W wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie. Ukończyła klasę skrzypiec w Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Mama była jej pierwszą nauczycielką śpiewu, a decyzję, że będzie zdawała na Wydział Wokalny Wrocławskiej Akademii Muzycznej, podjęła tuż przed maturą. Studia ukończyła z wyróżnieniem, naukę kontynuowała w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu i w Międzynarodowym Studiu Operowym przy Staatsoper w Hamburgu.

Po raz pierwszy na scenie pojawiła się podczas studiów w roli Zuzanny w Weselu Figara Mozarta na scenie Opery we Wrocławiu, u boku swojej mamy Jolanty Żmurko. Od 2001 do 2007 roku była związana ze Staatsoper w Hamburgu, przez pierwsze dwa sezony w Międzynarodowym Studiu Operowym, a później jako solistka tej opery. W 2004 roku  zadebiutowała na dwóch najbardziej prestiżowych scenach operowych świata: Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Royal Opera House Covent Garden w Londynie. Występowała na scenach największych teatrów operowych, m.in. Wiener Staatsoper, Theater an der Wien , Opera Bastille w Paryżu, Teatro alla Scala w Mediolanie , Deutsche Staatsoper oraz Deutsche Oper w Berlinie, Bayerische Staatsoper w Monachium, Opernhaus w Zurychu, Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Regio di Torino,  Arena di Verona, Lyric Opera House w Chicago, Los Angeles Opera, Seattle Opera, San Francisco Opera, Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, Teatro Real w Madrycie, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, czy Festiwal w Salzburgu.

Aleksandra Kurzak jest laureatką konkursów wokalnych w Warszawie, Helsinkach, Barcelonie i Kantonie oraz zdobywczynią wielu prestiżowych nagród. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz stypendium fundacji Crescendum Est-Polonia Aleksandra Gudzowatego. Otrzymała również nagrodę Prezydenta Wrocławia, Wojewody Dolnośląskiego, oraz Wrocławską Nagrodę Muzyczną. W 2015 roku otrzymała International Opera Awards 2015 oraz została laureatką BACHTRACK OPERA AWARD  zostając najlepszą śpiewaczką mijającego sezonu.

Koncert operowych arii Kurzak zapowiada nową markę kultury, wyjątkową serię koncertów muzyki klasycznej – ICE Classic. Mają one wypełniać czas pomiędzy kluczowymi festiwalami Krakowa i zapewnić publiczności  artystyczne doznania na najwyższym światowym poziomie. Wszystkie koncerty w ramach cyklu odbywać się będą w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Bilety na koncert Aleksandry Kurzak w ramach cyklu ICE Classic w cenach od 100 do 250 zł będą dostępne w sprzedaży od 24 czerwca 2015 r. za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w wybranych punktach informacji miejskiej InfoKraków. Szczegółowe informacje na temat biletów są dostępne na stronie www.icekrakow.pl oraz www.biurofestiwalowe.pl

;