Prasa
"Historia Kościoła" - nowy magazyn historyczny
„Historia Kościoła” to nowy dwumiesięcznik popularnonaukowy „Gościa Niedzielnego”. Numer styczeń/luty 2024 r. jest dostępny już od 30 listopada!
- Wielu dzisiejszych napięć w Kościele można by uniknąć, gdybyśmy znali lepiej jego historię. To jeden z wielu powodów, dla których zbudowaliśmy nowy magazyn: „Historia Kościoła” – mówi Jacek Dziedzina, zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” oraz twórca i redaktor prowadzący nowy tytuł prasowy, który 30 listopada trafi na rynek. Nie jest to „dodatek” historyczny „Gościa Niedzielnego”, tylko odrębne (choć wydawane pod marką „Gościa”) czasopismo, nad którym redakcja pracowała od paru miesięcy.
Tematem pierwszego numeru jest historyczność osoby Jezusa Chrystusa, w tym szukanie odpowiedzi na takie pytania, jak:
- Skąd wiemy, że Jezus Chrystus istniał naprawdę jako człowiek z krwi i kości?
- Dlaczego realne człowieczeństwo Jezusa było podważane przez część chrześcijan w I wieku?
- Dlaczego mamy cztery Ewangelie i dlaczego różnią się one między sobą?
- Czy apokryfy to tylko pobożne bajki, czy też wiarygodne źródła historyczne?
Punktem wyjścia są wyniki badań, jakie parę lat temu na zlecenie „Gościa Niedzielnego” przeprowadziła sopocka Pracownia Badań Społecznych. Okazało się, że tylko 65,1 proc. badanych (polskich katolików) zgodziło się z twierdzeniem, że Jezus Chrystus jest „prawdziwym Bogiem i jednocześnie prawdziwym człowiekiem”, 13 proc. miało wątpliwości lub nie wierzyło, że Jezus był postacią historyczną, a 18,7 proc. uznało, że był „Bogiem, który ukazał się w ludzkiej postaci, ale nie był prawdziwym człowiekiem”.
Druga połowa magazynu dotyka również innych ważnych tematów, m.in.:
- Czy inkwizycja dawała gwarancję sprawiedliwego procesu? (pierwszy odcinek serii rozmów o inkwizycji z o. Tomaszem Gałuszką OP);
- Kto zabił księdza Franciszka Blachnickiego i dlaczego śledztwo trwa tak długo? (wywiad z prokuratorem Michałem Skwarą);
- Co sprawiło, że Wandea nie jest kojarzona powszechnie ze zbrodniami rewolucji francuskiej?
- Czy można oceniać dawne dzieje z dzisiejszej perspektywy?
- Które starożytne herezje odżywają dziś w nowych postaciach? I czy jesteśmy świadkami końca historii?
______________________________
Instytut Gość Media, oprawa miękka, format: A4, liczba strona 96, cena det. 12,00. Magazyn “Historia Kościoła” będzie dostępny w parafiach, Empikach, salonikach prasowych (Kolporter).