Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Pod oknem

Historia zatoczyła koło

grobowiec błogosławionej anieli salawy fot. Miezian / wikipedia.org

25 lat temu na krakowskim Rynku Głównym Jan Paweł II beatyfikował służącą Anielę Salawę. Po uroczystości modlił się przy jej grobie w Kaplicy Męki Pańskiej u franciszkanów. W najbliższą sobotę o godz. 9.00 w tym miejscu celebrowana będzie msza św. dziękczynna. Przewodniczyć jej będzie o. bp Damian Muskus.

 

Pamiętnego 13 sierpnia 1991 r. Ojciec Święty przy grobie Błogosławionej Salawy spotkał się z rodzicami i rodzeństwem zamordowanych kilka dni wcześniej w Peru franciszkańskich misjonarzy: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Stamtąd odleciał na Jasną Górę na Światowe Dni Młodzieży.

25 lat po tych wydarzeniach, podczas drugich w Polsce Światowych Dni Młodzieży, papież Franciszek w tym samym miejscu spotkał się również z rodzeństwem, tym razem już Błogosławionych Misjonarzy-Męczenników. Uczcił wówczas także ich relikwie.

Grób bł. Anieli Salawy znajduje się w świątyni franciszkanów, ponieważ należała do III Zakonu św. Franciszka. Dziś w Polsce jest jego patronką. Swoje codzienne obowiązki rozpoczynała od modlitwy, najczęściej w Bazylice Franciszkanów, w kaplicy Męki Pańskiej, gdzie często odprawiała Drogę Krzyżową.

Aniela Salawa urodziła się 9 września 1881 roku w podkrakowskiej wsi Siepraw. Za cel swego życia przyjęła rolę służącej.

W czasie I wojny światowej Aniela służyła w szpitalach rannym żołnierzom, jeńcom wojennym i chorym dzieciom. Zarobione pieniądze rozdawała potrzebującym.

Schorowana, niezdolna do pracy 12 marca 1922 r. odeszła z tego świata. Anielę Salawę pochowano na cmentarzu Rakowickim. Od tego momentu do „swojej świętej” zaczęły zwracać się jej byłe koleżanki, potem różni ludzie. Modlitwy te były wysłuchiwane. W krótkim czasie cześć Anieli nabrała charakteru kultu ogólnego.

Bezpośrednio po II wojnie światowej franciszkanin o. Joachim Bar zgromadził materiał do kościelnego procesu informacyjnego, który odbył się w Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W 1949 roku odbyła się ekshumacja szczątków Anieli Salawy, które zostały przeniesione do jej ulubionej kaplicy Męki Pańskiej w Bazylice franciszkańskiej, gdzie spoczywają do dziś.

23 października 1987 roku Kongregacja ds. Świętych Stolicy Apostolskiej wydała dekret o heroiczności cnót Anieli Salawy. Dopiero jednak cud uzdrowienia 8-letniego chłopca Grzegorza Serafina (1990) stał się podstawą do beatyfikacji.

Uroczystość wyniesienia na ołtarze odbyła się na Rynku Głównym w Krakowie 13 sierpnia 1991 roku. Przewodniczył jej papież Jan Paweł II, który w okolicznościowym słowie powiedział m. in.: „Jest to dla mnie ogromna radość, że mogłem dzisiaj w Krakowie wynieść do chwały błogosławionych Anielę Salawę. Ile razy modliłem się przy jej relikwiach, jak głęboko zapadły mi w pamięć te [jej] słowa: «Panie! Żyję, bo każesz, umrę, kiedy chcesz, zbaw mnie, bo możesz»”.

Błogosławiona Aniela Salawa w 70. rocznicę śmierci (1992 r.) została patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. Święto patronalne przypada na 9 września (dzień urodzin Anieli).

;