Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Świat

Hiszpania: Wniebowzięcie NMP ulubionym świętem maryjnym

wniebowzięcie najświętszej maryi panny fot. Peter Paul Rubens

Wniebowzięcie Matki Bożej jest jednym z najbardziej popularnych świąt maryjnych w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Asunta, czyli Wniebowzięta, jest patronką wielu miejscowości. Na ulice wychodzą w tym dniu barwne procesje, które łączą wiarę z lokalnymi tradycjami.

 

Wniebowzięcie Maryi obecne było od wieków w hiszpańskiej poezji, literaturze, muzyce i sztuce. Tacy malarze jak m.in. Murillo, El Greco czy Velázquez przedstawiali Matkę Boga w chwili wniebowzięcia w otoczeniu aniołów czy też Jej koronacji. Od stuleci w miejscowości Elche koło Alicante przedstawiane jest średniowieczne widowisko słowno-muzyczne, ukazujące moment zaśnięcia Maryi oraz Jej wniebowzięcie. Na dwa dni miejscowa bazylika zamienia się w miejsce, gdzie niebo spotyka się z ziemią. Z kopuły i przy użyciu średniowiecznych urządzeń „zstępują” aniołowie, aby zabrać ciało Maryi do nieba. Punktem kulminacyjnym jest Jej koronacja – dzieje się to przy dźwięku dzwonów i wybuchu sztucznych ogni.

Tajemnica Wzniebowzięcia Maryi czczona jest w całej Hiszpanii, choć pod różnymi wezwaniami maryjnymi. W Guijón (Asturias) i Bilbao (Kraj Basków) jest to święto patronalne Matki Bożej de Begoña. Madryt czci swoją Virgen de la Paloma. W procesji tego dnia bierze udział ok. 300 strażaków. Bez wątpienia jest ona nieoficjalną patronką stolicy Hiszpanii. W miejscowości Leganés koło Madrytu przypada z kolei święto Matki Bożej de Butarque, którego początki sięgają XII w. Natomiast mieszkańcy Wysp Kanaryjskich udają się dzisiaj tłumnie do sanktuarium Matki Bożej Candelaria, zwanej popularnie Morenita.

Dzisiejsze święto jest również bardzo popularne w całej Ameryce Łacińskiej, gdzie Matka Boża Wniebowzięta jest patronką niezliczonych miejscowości, m.in. Asunción, stolicy Paragwaju, Gwatemali, Cabo Frío w Brazyli czy też stanu Oruro w Boliwii. Wiara łączy się tutaj z lokalnymi tradycjami, a świętowanie trwa niekiedy przez kilka dni.

Źródło:
;