Imieniny: Medarda, Maksyma, Seweryna

Wydarzenia: Dzień Informatyka

Dialog

Hiszpania: dialog międzyreligijny i międzykulturowy

 fot. Hernán Piñera / flickr.com

Dialog między kulturami i religiami jest tematem międzynarodowego spotkania, które odbywa się w Barcelonie. Zostało ono zorganizowane z inicjatywy ministra spraw zagranicznych Hiszpanii we współpracy m. in. z Unią Europejską i Międzynarodowym Ośrodkiem Króla Abdullaha bin Abdulaziza ds. Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego (KAICIID). W obradach bierze też udział delegacja z Watykanu.

 

W spotkaniu w Barcelonie udział biorą instytucje i liderzy z Europy oraz z krajów leżących nad Morzem Śródziemnym. Są obecni m. in. rektor Uniwersytetu Al Azhar Abdel Hay Azab, rabin David Rosen i przedstawiciele Watykanu. Dialog pomiędzy kulturami i religiami nie jest czymś nowym, ale nabiera obecnie szczególnego znaczenia w kontekście wzrostu nietolerancji, ekstremizmów i ksenofobii. Ta sytuacja budzi niepokój w Europie i w basenie Morza Śródziemnego.

„Dialog pomiędzy kulturami i religiami jest potężnym narzędziem, aby uzyskać stabilność i pokój oraz walczyć przeciwko nietolerancji i ekstremizmom. Jednocześnie staje on w obronie wartości pokojowego współżycia i wzajemnego zrozumienia”. Obrady obracają się wokół trzech głównych tematów: „Co zrobić, aby młodzież i kobiety stali się centralnymi podmiotami w dialogu międzykulturowym?”, „Jak budować społeczeństwa «włączające» w oparciu o dialog pomiędzy kulturami i religiami?” oraz „Jakie kroki trzeba podjąć, aby instytucje stały się silniejsze i mogły przedstawić skuteczne alternatywy wobec rosnących ekstremizmów?”.

Spotkanie w Barcelonie, pierwsze tego rodzaju, ma być początkiem stałej współpracy i koordynacji między instytucjami, które w nim uczestniczą. Chodzi o przygotowanie konkretnych planów wspólnego działania i ich realizację.

Źródło:
;