Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Solidarność

I Drużynowe Mistrzostwa Polski Osób Bezdomnych w Szachach

 fot. Materiały prasowe

W dniach 27 - 29 listopada w Szczecinie odbędą się I Drużynowe Mistrzostwa Polski Osób Bezdomnych w Szachach. Mistrzostwa, w których udział weźmie osiemnaście drużyn z ośrodków pomocy osobom bezdomnym z całej Polski organizowane są przez Caritas Szczecińsko-Kamieńską. Uczestnicy rekrutują się z ośrodków Caritas, Monaru, Albertynów i innych.

 

Głównym celem turnieju jest przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu ludzi bezdomnych, popularyzacja sportu szachowego w ich środowisku oraz integracja między ośrodkami udzielającymi pomocy osobom bezdomnym.

- Szachy przypominają o dyscyplinie w życiu, determinują zachowania pozytywne, uczą zaangażowania i planowania, szachy dodają odwagi i rozwijają umiejętność nauki na własnych błędach, uczą uczciwego współzawodnictwa, strategicznego myślenia i radzenia sobie z niepowodzeniami - mówi pomysłodawca mistrzostw, terapeuta uzależnień i kierownik schronisk w Szczecińskim Centrum Socjalnym Caritas, Włodzimierz Gutkowski.

Wydarzenie wspierają dziennikarze sportowi Włodzimierz Szaranowicz, Przemysław Babiarz i Tomasz Zimoch oraz aktor Andrzej Grabowski. - W życiu trzeba walczyć, walczcie w życiu nie jak pionki, walczcie co najmniej jak wieże, tego wam życzę – powiedział do uczestników turnieju Andrzej Grabowski. - Chciałem wam życzyć dobrych partii, takich, w których się nie poddajemy albo takich, w których poddajemy się taktycznie po to aby zacząć następną partię od nowa i żeby to się pięknie przekładało na życie ­- dodał Przemysław Babiarz.

Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, jako organizator turnieju zapewnia dobre warunki zakwaterowania i wyżywienia dla uczestników, atrakcyjne nagrody, pozytywną atmosferę i sportową rywalizację w duchu fair play. Profesjonalną obsługę wydarzenia zapewnia Klub Szachowy Gryf Szczecin.

Wśród wydarzeń towarzyszących mistrzostwom znajduje się spotkanie z arcybiskupem Andrzejem Dzięgą, koncert szczecińskiego zespołu „After Blues” oraz zwiedzanie Szczecina z przewodnikiem. Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie internetowej www.szachy.caritas.pl - tam też znajdują się wypowiedzi uczestników mistrzostw oraz osób wspierających akcję.

Wydarzenie jest dofinansowane przez Województwo Zachodniopomorskie i Gminę Miasto Szczecin.

;