Jan Paweł II na dziś
I Kongres Karola Wojtyły “Ku pełniejszemu rozumieniu osoby ludzkiej. Karola Wojtyły ewolucja myślenia o człowieku” w Krakowie
Collegium Voytylianum, Instytut Dialogu Międzykulturowego w Krakowie, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zapraszają na Kongres Karola Wojtyły: „Ku pełniejszemu rozumieniu osoby ludzkiej. Karola Wojtyły ewolucja myślenia o człowieku".
W dniach 19–20 maja 2025 roku w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie odbędzie się I edycja Kongresu Karola Wojtyły, zatytułowana: „Ku pełniejszemu rozumieniu osoby ludzkiej. Karola Wojtyły ewolucja myślenia o człowieku”.
Celem kongresu jest przeanalizowanie rozwoju myślenia o człowieku i osobie ludzkiej w filozofii Karola Wojtyły. Chodzi o wyszczególnienie różnych etapów w jego rozwoju filozoficznym, które doprowadziły do dojrzałych projektów, tak wprost przez niego sformułowanych na gruncie filozoficznym, jak i tych podjętych później na innych polach refleksji. Nie ulega bowiem wątpliwości, że Wojtyła wypracował własny projekt filozofii osoby, który bazuje na oryginalnej metodzie. Jest to projekt otwarty, co oznacza, że można brać pod uwagę nie tylko dalszą jego modyfikację, ale i dalszy rozwój, swoistą ekspansję, i aplikację do problemów szczegółowych. Wojtyłowskie myślenie o osobie ludzkiej prowadzi także do innych poza filozoficznych zastosowań. Można tu wskazać na komplementarność antropologii polskiego personalisty z antropologią religijną, chrześcijańską. Również dostrzega się dalsze możliwe pola jej aplikacji w dziedzinie psychologii i psychoterapii, jak również w obrębie myśli społecznej.
– Będziemy przemierzać śladami antropologii Wojtyłowej, zapytując o to, jak ona wyglądała zarówno jeśli idzie o jej źródła, jak i o jej realizację i wpływ na dzisiejsze czasy i współczesną myśl – mówi ks. dr Rafał Wilkołek, prezes zarządu Fundacji Collegium Voytylianum, która organizuje Kongres.
Wydarzenie w zamyśle ma charakter międzynarodowy i cykliczny – wezmą w nim udział naukowcy z całego świata, którzy wygłoszą dziewiętnaście wykładów w sześciu sesjach. Kongres będzie symultanicznie tłumaczony na język polski i angielski. – Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zarówno sięgnąć po poważną myśl – głęboko filozoficzną – Karola Wojtyły, jak i taką myśl, która zechce budować nowe, być może bardziej powszechne rozumienie osoby ludzkiej na dzisiejsze czasy – zachęca ks. Rafał Wilkołek.