Imieniny: Ludwiny, Waclawy, Anastazji

Wydarzenia: Światowy Dzień Trzeźwości

Osobowość

"...i z tej podłogi wyraźnie bliżej im do Boga"

zbigniew wodecki fot. Krzysztof Petela

22 maja w wieku 67 lat w Warszawie zmarł Zbigniew Wodecki, instrumentalista, kompozytor, aranżer. Mówił o sobie, że jest „śpiewającym muzykiem”. Od 11 maja artysta był w stanie śpiączki po doznanym rozległym udarze mózgu.

 

Urodził się w Krakowie, w rodzinie uzdolnionej muzycznie, sam przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej. Jako wokalista zadebiutował w latach 70. XX w. Laureat wielu konkursów i festiwali. Znany z niezapomnianych przebojów, takich jak np. „Zacznij od Bacha”, „Izolda”, „Chałupy” czy „Pszczółka Maja”. Stały się one hitami, które na stałe weszły do historii polskiej piosenki.

Zbigniew Wodecki był również gospodarzem telewizyjnego programu muzycznego TVN „Droga do gwiazd”, „Twoja droga do gwiazd” oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”.

Chętnie uczestniczył w koncertach poświęconych pamięci Jana Pawła II, m.in. Kolędowaniu z Janem Pawłem II czy Kolorach Miłosierdzia z okazji kanonizacji papieża.

Należał do najbardziej rozpoznawalnych artystów polskiej sceny, nie tylko z powodu głosu, ale także dzięki charakterystycznej fryzurze. Odznaczony został Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, wyróżniono go też „Labor Omnia Vincit”, nagrodą przyznawaną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego za wkład w rozwój polskiej muzyki rozrywkowej.

Artysta zostanie pochowany w ukochanym Krakowie na cmentarzu Rakowickim. Pogrzeb odbędzie się we wtorek 30 maja.

Oceń treść:
Źródło:
;