Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Ciekawostki

Idea powojennych Włoch została wypracowana u kamedułów

 fot. www.freeimages.com

Włosi wspominają w tych dniach 80-lecie tak zwanego Kodeksu Kamedułów. Był to wypracowany przez katolickich intelektualistów program powojennej odbudowy kraju. Mamy dobre powody do dumy – podkreślił z tej okazji prezydent Matarella. Wraz z przewodniczącym włoskiego episkopatu uczestniczy on w kongresie upamiętniającym to historyczne wydarzenie właśnie w klasztorze w Camaldoli, gdzie w lipcu 1943 r. odbyło się spotkanie naukowców. W niedzielę na zakończenie kongresu Mszę odprawi kard. Parolin.

 

Jak przypomniał Sergio Matarella, spotkanie katolickich intelektualistów odbywało się w bardzo trudnym dla Włoch położeniu. Rozpoczęła się już inwazja nieprzyjacielskich jeszcze sił alianckich. Trzecia Rzesza ze sprzymierzeńca stała się okupantem. W tym momencie – jak stwierdził prezydent - do gry weszły zdrowe siły narodu, uciskane przez dwadzieścia lat dyktatury. „Długie czuwanie kultywowane przez tych, którzy nie utożsamiali się z reżimem, znalazło swoje ujście, także intelektualne, w przygotowaniu tego, co będzie potem, czasu, w którym Włochy ponownie powstaną do wolności, a następnie wybiorą porządek republikański”.

Kodeks kamedułów to swoisty manifest społeczny włoskich katolików. Stał się on intelektualną podstawą działania dla chadeków, którzy rządzili powojennymi Włochami, a także jednym ze źródeł obowiązującej do dziś konstytucji. „U kamedułów wypracowane zostały podstawowe orientacje, które odnajdujemy dziś w naszym systemie prawnym. Przede wszystkim jest to potwierdzenie godności osoby i jej prymatu w stosunku do państwa, z odrzuceniem jakiejkolwiek absolutyzacji polityki” – podkreślił prezydent Matarella.

Źródło:
;