Imieniny: Gerwazego, Protazego

Wydarzenia: Światowy Dzień Anemii

Dialog

II edycja projektu „Oblicza dialogu”

 fot. Barbara Munk / IDMJP2

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przeprowadził cykl warsztatów tematycznych w ramach II edycji projektu „Oblicza dialogu”.

 

Pierwsza edycja w roku 2014 poświęcona była architekturze sakralnej w różnych religiach.

Obecna, II już edycja, poświęcona została celebracji świąt w kulturach i religiach świata. Oprócz tradycyjnych wydarzeń do projektu włączony został program edukacyjno–wychowawczy "Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju" skierowany do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W czasie trwania tegorocznej edycji z naszych wydarzeń skorzystało ponad czterystu uczniów małopolskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodzież z Wieliczki poznawała dawną skandynawską kulturę, obrzędowość i święta. Uczniowie z Poskwitowa przyswajali historię i tradycje Izraela. Wraz z prowadzącymi ze Stowarzyszenia "Dni Izraela" udali się w wirtualną podróż do Jerozolimy i Tel Avivu. Poznali także tajniki alfabetu hebrajskiego i arabskiego. Uczniowie z Łapanowa poznawali natomiast chińskie Święto Środka Jesieni. Święto to wyznacza koniec zbiorów. Przypada zawsze w trakcie pełni księżyca. Uczestnicy zgłębiali chińskie legendy związane ze świętami, tajemnice tradycyjnych „ciasteczek księżycowych” ze specjalnym nadzieniem,  przygotowali specjalne  lampiony oraz ułożyli z origami królika – symbol święta. Poznali także inne symbole związane z obchodami świąt oraz oryginalne pamiątki i zabawki z Chin.

Młodzież za krakowskiego VIII Liceum Ogólnokształcącego oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 64 w Krakowie wysłuchali opowieści na temat święta Chanuka połączonej z prezentacją multimedialną, zobaczyli pokaz zapalania świecznika – chanukiji, spróbowali latkes – placuszków jadanych w czasie święta, grali w tradycyjną grę chanukową – drejdl, poznali znaczenie hebrajskich liter i nauczyli się  prostej piosenki chanukowej.

Uczennice z tarnowskiego Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych poznawały słowiańskie obrzędy: Noc Kupały, Zielone Świątki i Stado. Zebrani mieli okazję sprawdzić, jak obchodzono te uroczystości w dawnych wiekach, jak dekorowano  gospodarskie zagrody oraz przyozdabiano zwierzęta. Wspólnie lepili także gliniane naczynia oraz badali, jak dawne święta współgrają ze współczesnym kalendarzem.

Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej,  młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Koszycach Wielkich oraz uczniowie ze szkoły przy ul. Niecałej 8 w Krakowie uczestniczyli w obchodach Nocy Jalda. Dowiedzieli się, jak Irańczycy spędzają najdłuższą noc w roku. Poznali zwyczaje związane z tym świętem oraz stroje i potrawy charakterystyczne dla tego regionu. Samodzielnie przygotowali także elementy do pokazu imitującego celebrację tych uroczystości. Na koniec uczestnicy wraz  z prowadzącymi odtworzyli przebieg Jaldy za pomocą postaci i elementów wyciętych z papieru.

Młodzież z gimnazjum w Kamieniu poznawała Dia de los Muertos - święto w Meksyku. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat święta zmarłych, a po prezentacji przygotowali poczęstunek  złożony z tradycyjnych potraw meksykańskich.

Licznie zgromadzona młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lubniu "podóżowała" do Japonii. Uczniowie poznawali, z czym wiążą się obchody Nowego Roku w tym kraju - jak wyglądają tradycyjne zwyczaje i obrzędy. Uczyli się trudnej sztuki pisania w języku japońskim i tworzyli charakterystyczne dla tego kraju kartki świąteczne. Dowiedzieli się także, czym różni się tradycyjny kalendarz od współczesnego. Na koniec wykonali ozdoby w tradycyjnej japońskiej technice - origami.

W ramach II edycji projektu „Oblicza Dialogu” Instytut Dialogu Międzykulturowego zorganizował wystawę tematyczną „Asyż. Nadzieja świata”. Ekspozycja dotyczyła spotkań modlitewnych o pokój, które zorganizowane zostały przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Asyżu w latach 1986 oraz 2002. Wystawa dostępna była w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ przy ul. Grodzkiej 52 w Krakowie.

Tegoroczne działania wsparli pracownicy naukowi studenci Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ, Stowarzyszenie „Dni Izraela” oraz krakowscy artyści plastycy. Ekipa Telewizji Polskiej, Oddział Kraków towarzyszyła uczestnikom warsztatów tematycznych  II edycji projektu. Planowana emisja programu w sobotę, 30 maja o godzinie 10.15 na kanale Telewizji Kraków, cykl programowy: „Wiara i życie”.

Źródło:
;