Polska
II Kongres Świętego Ojca Pio
W dniach 28-29 września 2018 roku odbył się II Kongres Świętego Ojca Pio w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Kongres związany jest z Jubileuszem 100-lecia od stygmatyzacji Świętego Ojca Pio oraz 50-lecia Jego przejścia do domu Ojca. Ten piękny Jubileusz obchodzony jest na całym świecie. Krakowska Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów stała się głównym organizatorem krajowych wydarzeń skierowanych zarówno do czcicieli świętego Stygmatyka, jak i do ludzi pragnących poznać jego sylwetkę.
Bóg, honor i Ojczyzna, te trzy wartości przyświecały Polakom od wielu pokoleń. Jubileusz Świętego Ojca Pio łączy się z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzeum II Wojny Światowej, w którym odbył się kongres, to miejsce nieprzypadkowe. Podczas 18 debat i paneli, staraliśmy się spojrzeć oczyma
św. Ojca Pio na naszą wiarę oraz relację z Panem Bogiem. Nie zabrakło również spotkań poświęconych odwadze i honorowi obrońców naszej Ojczyzny. W ten sposób oddaliśmy hołd wielkim Polakom – tak o kongresie opowiadał br. Mateusz Magiera, rzecznik prasowy Krakowskiej Prowincji Kapucynów.
II Kongres Świętego Ojca Pio rozpoczęła uroczysta Eucharystia, sprawowana w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Gdańsku przez JE Wiesława Szlachetkę – Biskupa pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej.
Podczas pierwszej, inauguracyjnej debaty, Pan Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomniał zebranym, że każdy powinien dążyć do świętości, bez względu na to, jaką funkcję pełni. Dodał również, że o pokój duszy i pokój sumienia trzeba walczyć.
Podczas tej samej debaty, Pan dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Świtowej w Gdańsku skupił się na ukazaniu wydarzeń wojennych nie przez pryzmat zła, które jej niewątpliwie towarzyszyło, ale ukazując sylwetki bohaterów, którzy podczas tego trudnego czasu dawali nadzieję ludzkości. Jako szczególnych „herosów” wiary wymienił św. Maksymiliana Marię Kolbego oraz błogosławionych kapucynów męczenników. W osobie Świętego Ojca Pio widzimy, jak ciężkie jest dojrzewanie do takiej świętości. Przeciwstawianie się złu wymaga wielkiego poświęcenia. – mówił historyk.
Ks. Prof. dr hab. Wojciech Zyzak, Lech Dokowicz, Mario Salisci, dr Ewa Kurek, Piotr Woyciechowski, Tadeusz Płużański, Ks. Jarosław Wąsowicz SDB, Urszula Furtak, Wiesław Włodek oraz Stanisław Kluza stanowią tylko początek długiej listy osób, które wzięły udział w panelach i debatach podczas II Kongresu św. Ojca Pio.
Oprócz debat i dodatkowych wydarzeń okołokongresowych, wierni przez cały czas trwania kongresu mieli możliwość uczczenia dwóch wyjątkowych relikwii Świętego Stygmatyka. Jedną z nich stanowi rękawiczka, którą zasłaniał stygmaty prawej dłoni, drugą chusta, którą okrywał ranę serca. W kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Gdańsku, gdzie były wystawione relikwie, odbywały się nabożeństwa za wstawiennictwem świętego.
Na zakończenie kongresu, Ks. Prof. Dr hab. Wojciech Zyzak, Rektor Uniwersytet Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, sprawował Mszę świętą, oraz polecał dobremu Bogu wszystkich czcicieli świętego Stygmatyka.
II Kongres Świętego Ojca Pio w Gdańsku dobiegł końca, jednak Jubileusz nadal trwa i Święty z Pietrelciny
nie jednym nas jeszcze zaskoczy.
Źródło: Biuro Prasowe Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej