Jan Paweł II na dziś
III Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia dziękczynieniem za kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II
Pod hasłem „Jan Paweł II – Apostoł Bożego Miłosierdzia” w dniach 3-5 października 2014 w Krakowie odbędzie się III Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia. Miejscem spotkania czcicieli Bożego Miłosierdzia z całego świata będzie Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie ostatnie lata swojego życia spędziła św. Siostra Faustyna Kowalska i gdzie św. Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.
Jak podkreśla w skierowanym do czcicieli Bożego Miłosierdzia liście kard. Stanisław Dziwisz, kongres będzie dziękczynieniem za kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II, a także czasem odczytywania orędzia miłosierdzia w kontekście „nowej ewangelizacji”, którą przypomina nam papież Franciszek i szukania nowych metod dawania świadectwa o Bogu miłosierdzia przed światem. „Chcemy wyrazić naszą jedność z Ojcem Świętym Franciszkiem, który w Piotrowej posłudze wielokrotnie odwoływał się do tajemnicy Miłosierdzia i wskazał Koronkę do Bożego Miłosierdzia jako najlepsze lekarstwo na choroby współczesnego świata” – pisze metropolita krakowski.
III Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia nawiązuje bezpośrednio do ostatniego Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia w 2011 roku, kiedy to kard. Stanisław Dziwisz podjął decyzję o powstaniu Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia i organizowaniu co trzy lata Kongresów Miłosierdzia. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu zostało skierowane do wszystkich czcicieli Bożego Miłosierdzia a całego świata, a szczególnie do członków Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia oraz Stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia, działającego przy Zgromadzeniu Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Wykłady i konferencje wygłoszone będą przez znawców problematyki Bożego Miłosierdzia, jak kard. Stanisław Dziwisz, kard. Walter Kasper, kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz czy abp Stanisław Nowak. Wystąpienia, konferencje i świadectwa oraz prezentacje multimedialne z sanktuariów narodowych będą tłumaczone symultanicznie na języki: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański.