Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Pod oknem

III DZIEŃ MODLITW O DAR POTOMSTWA - niedziela 17.12.2023

W czasie wieloletniej działalności Krakowskiego Duszpasterstwa Małżeństw Niepłodnych oraz wyrosłego z tej wspólnoty Stowarzyszenia Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” spotkaliśmy setki małżeństw, które doświadczały bólu przedłużającego się oczekiwania na dziecko. Takich małżeństw jest bardzo dużo – statystycznie co szósty związek doświadcza problemów z płodnością. To spora grupa stosunkowo młodych ludzi, o które – jako Kościół – powinniśmy się zatroszczyć.

 

Niepłodność to ogromny problem; stres związany z nim psychologowie porównują ze stresem odczuwanym po śmierci najbliższych. Pary niepłodne często zamykają się w swoim trudnym doświadczeniu, ciężko im o nim mówić, przez to czują się niedostrzegane i pomijane.


W związku z tym jako Stowarzyszenie wspólnie z Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Krakowskiej zapraszamy wszystkie parafie i wspólnoty do zaangażowania się w III Dzień Modlitw o Dar Potomstwa „Niech Pan sprawi, że wydacie owoc”. Naszym marzeniem jest, aby pary doświadczające dłuższego lub krótszego okresu oczekiwania na dziecko, miały świadomość, że cały Kościół wstawia się za nimi, że prosi o owoce ich miłości, że towarzyszy im w ich ogromnej tęsknocie. Może szczególnie ważne jest, aby to lokalna wspólnota parafialna otaczała ich modlitwą i troską.


Zapraszamy do zorganizowania w niedzielę 17 grudnia 2023 obchodów tego Dnia w każdej parafii. Jeśli w każdym kościele choć na jednej mszy św wszyscy będą się modlić w tej intencji – jaka to będzie siła modlitwy! Aby ułatwić organizację wydarzenia, przekazujemy do użytku księży cały komplet materiałów promocyjnych i materiały do poprowadzenia mszy św. – są do pobrania ze strony AbrahamiSara.pl


Zapraszamy także do uczestnictwa w centralnym wydarzeniu Dnia Modlitw w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach. W ramach obchodów centralnych odbędą się:
12.30 – Msza św. pod przewodnictwem ks. bp Artura Ważnego (w górnym kościele),
13.45 – krótka konferencja "Jak mur zmienić w most". O specyficznych trudnościach w przeżywaniu niepłodności oraz o drodze dojrzewania psychicznego i duchowego opowie Magdalena Foss - Kita, socjolożka, psychoterapeutka, mężatka, członek wspólnoty Chemin Neuf.


Pierwszy Dzień Modlitw o Dar Potomstwa odbył się 5 grudnia 2021, a drugi 11 grudnia 2022. W oba dni w ramach uroczystości centralnych w naszej diecezji, w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie miała miejsce msza św. oraz tematyczna konferencja. Do modlitwy w tych dniach włączyło się wiele parafii, szczególnie cieszy nas zaangażowanie wspólnot na terenach wiejskich, gdzie parom trudniej jest uzyskać wsparcie.

;