Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta

Wydarzenia: Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Patriotyzm

III Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych

trzecie krakowskie zaduszki fot. Materiały prasowe

III Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych rozpoczną się w niedzielę, 20 listopada o godz. 13:30 Przemarszem Wyklętych spod kościoła św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie. W Bazylice Mariackiej o godz. 14.00 rozpocznie się msza św. wypominkowa.

 

– Ostatnio coraz częściej mówimy o Żołnierzach Wyklętych – Niezłomnych. Niejednokrotnie zapominamy jednak o wartościach, za które oni walczyli i ginęli: Bóg, Honor, Ojczyzna. To są kolejni nasi męczennicy. Z ich krwi zrodziła się wolna Polska. Jako katolicy winniśmy naszym bohaterom pamięć i modlitwę. Stąd pomysł organizowania mszy wypominkowej – mówił w zeszłym roku Dariusz Walusiak jeden z pomysłodawców akcji „Wyklęci – Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym Bohaterom”.

Podczas uroczystej Mszy św. wypominkowej będziemy się modlić za naszych Bohaterów. Tak jak w latach ubiegłych wymienione zostaną osoby, które za swój patriotyzm i wierność wartościom Bóg, Honor, Ojczyzna zapłaciły cenę najwyższą – cenę własnego życia. Niejednokrotnie bici i torturowani, po śmierci wrzucani do bezimiennych dołów, mieli pozostać zapomniani na zawsze. O ich postawie niech świadczą słowa płk Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Zarządu WiN, pisane z celi śmierci w grypsie do syna: „Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jak człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że Idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona”.

Po mszy, o godzinie 16.00 w kinie Kijów odbędzie się premiera filmu Dariusza Walusiaka „Mój przyjaciel Laluś”. Wstęp na projekcję jest wolny.

Patronat honorowy nad obchodami objęli Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz płk. Tadeusz Bieńkowicz ps. Rączy.

Oceń treść:
;