Skarby Kościoła
Ikona Matki Bożej Częstochowskiej przeszła coroczną konserwację
Stan cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej nie budzi zastrzeżeń, jest stabilny a specjalne zabezpieczenia bardzo dobrze zdają egzamin – ocenił konserwator po dorocznych oględzinach ikony dokonywanych tradycyjnie w Wielkim Tygodniu. Milenijną sukienkę zdobiącą wizerunek zastąpiła sukienka brylantowa. Nałożono też nowe korony – dar papieża św. Piusa X.
Prof. Krzysztof Chmielewski z warszawskiej ASP podkreślił, że specjalna kaseta, w której znajduje się cudowny obraz dobrze go chroni a paulini wykazują najwyższą troskę o ten jeden z najcenniejszych, nie tylko pod względem religijnym, narodowych skarbów. „Stan jest bardzo dobry. To jest kolejny rok od momentu, kiedy została zainstalowana aparatura monitorująca i utrzymująca stałą wilgotność przy samym obrazie i to zapewnia stabilność warstw malarskich” – powiedział konserwator.
Podkreślił, że „utrzymanie stabilnego stanu wiekowego i bardzo osłabionego (np. w wyniku ukrywania podczas okupacji) obrazu, jest priorytetem wszelkich działań, także tych związanych z oświetleniem kaplicy”.
Dwa lata temu wykonano dokładne badania ikony stosując najnowocześniejsze metody, w tym cyfrowy rentgenogram, co umożliwiło poznanie stanu struktur malarskich, zwłaszcza w głębszych warstwach wizerunku.
Znajdująca się teraz na obrazie suknia brylantowa pochodzi z XVII w. Ostatnio też została poddana konserwacji i zinwentaryzowana. – Jest na niej ponad tysiąc niezwykle cennych i zabytkowych zdobień – wyjaśnił o. Stanisław Rudziński. „Sukienkę najbardziej charakteryzuje duża ilość pereł. Maforion Maryi, czyli ta chusta, narzuta, która okrywa Jej głowę, ozdabia jakby biała wstążka z pereł i bogato dekoruje szatę” – stwierdził jasnogórski kurator zbiorów sztuki.
Wizerunek Maryi i Dzieciątka zdobią teraz złote i też ozdobione licznymi perłami korony, które są darem papieża Piusa X z 1910 r.