Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

Wydarzenia: Dzień Praw Zwierząt,

Z Bogiem

ikona fot. Archimuzeum.pl

Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie zaprasza do wzięcia udziału w warsztatach malowania ikon na szkle.

 

W związku z wystawą Muzeum Archidiecezjalne zaprasza do wzięcia udziału w warsztatach malowania ikon na szkle. Ikonopisarstwo na szkle to tradycyjne zjawisko artystyczne w wielu częściach Europy: Bawarii, Tyrolu, Szwajcarii, Rumunii, Galicji (Zachodnia Ukraina). Tego typu ikony były szczególnie popularne w sztuce ludowej wymienionych regionów w drugiej połowie XIX i na początku XX w., a najczęściej używano ich jako ikony domowe na wsiach.

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję do napisania własnej ikony pod okiem doświadczonego nauczyciela ze szkoły „Radruż”. Zapewniamy wszystkie niezbędne narzędzia i materiały (drewniana ramka ze szkłem, farby, pędzle itp.). Uczestnicy będą mogli doświadczyć procesu tworzenia świętego obrazu Matki Bożej lub Świętego i zabrania do domu dzieła sztuki stworzonego własnymi rękami.

Warsztaty są otwarte dla wszystkich, niezależnie od wieku czy zdolności malarskich.  Pisanie ikony poprzedzi krótkie wprowadzenie artystyczno-historyczne, informacje dotyczące rysunku, malarstwa, wspólne rozważania nad ikoną w kontekście czasu przedświątecznego (Adwent). Czas trwania warsztatów to ok. 6 godzin. Ponieważ liczba uczestników jest ograniczona, bardzo prosimy o pilne przesyłanie zgłoszeń na adres mailowy: wystawy@archimuzeum.pl (w treści podajemy imię i nazwisko oraz termin) lub telefonicznie pod numerem: 12 421 89 63.

Warsztaty odbędą się w dwóch terminach: 10.12.2022 oraz 11.12.202. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej Muzeum.

Pisanie ikony to nie tylko rodzaj sztuki, ale nade wszystko forma modlitwy, której tak bardzo potrzebuje teraz udręczony Naród Ukraiński. Liczymy na państwa obecność i udział w tym niezwykłym wydarzeniu.

Źródło:
;