Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Dialog

Imam Al-Tayyeb: wszyscy mają prawo do życia w pokoju

Imam Al-Tayyeb fot. wikipedia.org

Podczas obchodzonego wczoraj Międzynarodowego Dnia Ludzkiego Braterstwa ustanowionego przez ONZ na pamiątkę podpisania historycznego dokumentu w Abu Zabi, Wielki Imam Al-Azhar, Ahmed Al-Tayyeb zwrócił uwagę, że pozostaje on ważną inspiracją dla wzajemnej współpracy oraz zaproszeniem do położenia kresu wojnom i budowania pokoju odrzucającego politykę nietolerancji, nienawiści oraz siły. Ten muzułmański uczony będący ważnym punktem odniesienia dla całego islamu sunnickiego zauważył, że dokument powstał na bazie konkretnego doświadczenia braterstwa przeżywanego wspólnie z Papieżem w ostatnich latach.

 

Imam Al-Tayyeb nazwał Franciszka przyjacielem na drodze braterstwa i pokoju. Stwierdził, że kamieniem milowym pozostaje na niej również papieska encyklika „Fratelli tutti”.

„Mam nadzieję, że dzień 4 lutego będzie każdego roku wezwaniem do przebudzenia dla świata i jego przywódców, wzywającym do umocnienia zasad ludzkiego braterstwa. Nie mam żadnych wątpliwości, że «Dokument o Braterstwie ludzkim dla pokoju światowego i współistnienia» powinien być stosowany w praktyce. Niezbędne do stosowania tego dokumentu jest stanowcze przekonanie o tym, że wszyscy jesteśmy braćmi mającymi prawo do życia w pokoju, i że każda różnica jaka istnieje między nami jest wyrazem woli Boga wyrażonej w jego stworzeniu – stwierdził Wielki Imam. – Zobowiązuję się, zgodnie z wolą Boga, do kontynuowania z moim bratem Franciszkiem oraz razem z innymi braćmi, uczonymi z różnych religii oraz wszystkimi ludźmi promującymi dobroć i pokój, przez resztę swojego życia do pracy nad wcielaniem w życie zasad braterstwa na całym świecie.“

Ahmed Al-Tayyeb wyraził również uznanie dla szejka Mohammeda bin Zayeda, który kontynuuje szlachetne dziedzictwo swojego ojca, ustanawiając nagrodę za Ludzkie Braterstwo. Skierował także pozdrowienia do członków Najwyższego Komitetu Braterstwa Ludzi za zaangażowanie w realizację celów dokumentu, dając wyraz nadziei, że będzie on zawsze promykiem nadziei dla wszystkich, którzy kroczą tą trudną drogą. Odnosząc się do samej nagrody Zayeda, pozdrowił dwoje laureatów nagrody. Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa nazwał jednym z najsilniejszych filarów w osiąganiu pokoju na świecie. Następnie Latifę Ibn Ziaten określił bohaterką i wzorem dla całego świata. Przypomniał, że jest ona matką, która straciła jedno z pięciorga swoich dzieci w wyniku ataku terrorystycznego, i która od tego czasu angażuje się w budowanie dróg pokoju, zwłaszcza wśród młodzieży. Jest matką, która dzięki swojej cierpliwości przekształciła ból „w dar dla całej ludzkości”, w „przesłanie pokoju, które rozpowszechnia i za pomocą którego zachęca wszystkich do walki z mrocznym potworem, jakim jest terroryzm” – stwierdził Wielki Imam.

Oceń treść:
Źródło:
;