Imieniny: Medarda, Maksyma, Seweryna

Wydarzenia: Dzień Informatyka

Życie

Inicjatywa obywatelska eliminująca eugenikę z poparciem niemal 20 krajów Europy

 fot. Fotolia.com

Bezprecedensowe międzynarodowe poparcie dla inicjatywy obywatelskiej eliminującej eugenikę z polskiego prawa. Obradujący w Brukseli Komitet Wykonawczy Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US wydał oświadczenie popierającą zbliżającą się w Polsce inicjatywę obywatelską #ZatrzymajAborcję.

 

Pełna treść Oświadczenia brzmi:

Europejska Federacja dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US zapoznała się z inicjatywą obywatelską #ZatrzmajAborcję, która ma na celu zmianę polskiego prawa w kierunku pełniejszej ochrony życia osób nienarodzonych poprzez eliminację możliwości zabijania dzieci z prawdopodobieństwem wad genetycznych lub chorób. Federacja zdecydowanie popiera inicjatywę i wzywa Parlament Polski do zwiększenia ochrony życia nienarodzonych. Przyzwolenie na zabijanie dzieci, u których zdiagnozowano niepełnosprawność czy chorobę jest przeciwne wartościom europejskim oraz jest rażącym pogwałceniem praw człowieka.

Przypomnijmy: Federacja ONE OF US to największa tego typu organizacja pro-life w Europie. Skupia 39 organizacji z niemal 20 krajów Unii Europejskiej. Powstała na gruncie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej o tej samej nazwie, która zebrała 2 miliony podpisów pod projektem zakazującym finansowanie z pieniędzy publicznych aborcji oraz doświadczeń na ludzkich embrionach. Jej polskim członkami są Fundacja JEDEN Z NAS oraz Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Swój oddział w Polsce ma również hiszpańska fundacja CitizenGO i to właśnie jej polski dyrektor – Magdalena Korzekwa-Kaliszuk jest jednym z liderów inicjatywy.

Po wydaniu oświadczenia polską incjatywę skomentowali poszczególni członkowie Komitetu Wykonawczego Federacji. Mówi Jaime Mayor Oreja – Prezydent Federacji ONE OF US, były europoseł EPP z 20-letnim stażem, szef hiszpańskiej delegacji w Parlamencie Europejskim oraz były Minister Spraw Wewnętrznych z Hiszpanii: 

Zakaz eugenicznej aborcji w Polsce byłby wielkim zwycięstwem w obronie życia i człowieka w Europie. Ta inicjatywa może wyznaczyć standard dla nowej cywilizacji, która oparta jest na szacunku dla ludzkiego życia i może stanowić przykład dla innych krajów, które za tym pójdą.

Cieszymy się, że inicjatywa #ZatrzymajAborcję – podobnie jak ONE OF US – jest inicjatywą obywatelską. Parlament Polski (popierając inicjatywę) potwierdziłby ogromne i szerokie poparcie ze strony obywateli dla tej zmiany, tak więc zachęcamy go, aby podążał za wolą społeczeństwa w tej sprawie.

Wtórował mu honorowy prezydent Federacji i były sędzia Sądu Najwyższego we Włoszech, Carlo Casini:

Pozwolenie na aborcję w przypadku wadliwego rozwoju dziecka poczętego jest najgorszą z niesprawiedliwości, gorszą od innych sytuacji, ponieważ w swoim założeniu kulturowym to pozwolenie wprowadza dyskryminację osób chorych wobec zdrowych. Ta dyskryminacja jest sprzeczna z zasadą, iż godność wszystkich ludzi jest jednakowa, co stanowi fundament praw człowieka.

Swój komentarz przekazał również Thierry de la Villejegu, wiceprezydent Federacji oraz Dyrektor Wykonawczy francuskiej Fundacji Jérôme Lejeune: 

Francja doskonale wie, że zezwolenie na aborcję osób niepełnosprawnych w zasadzie prowadzi do przyzwolenia na drastyczną eugenikę. Jest to sprzeczne z szacunkiem i solidarnością należną każdej osobie, szczególnie tej najsłabszej. Prof. Jérôme Lejeune powtarzał „Jakość cywilizacji może być mierzona poziomem szacunku dla jej najsłabszych członków”. Aborcja, który dyskryminuje osoby niepełnosprawne, powinna zostać zakazana. Jednocześnie należy uruchomić programy terapeutyczne i badawcze w celu leczenia chorób i niepełnosprawności. Wreszcie należy również uruchamiać programy socjalne oparte na zasadzie solidarności, które będą wspierały rodziny.

Podsumowania dokonał Jakub Bałtroszewicz – sekretarz generalny Federacji oraz prezes Fundacji JEDEN Z NAS – jeden z dwóch Polaków, obok europosła Marka Jurka, zasiadających w jej zarządzie:

Chciałbym podziękować wszystkim członkom Komitetu Wykonawczego za tak mocne, bezwarunkowe i szerokie poparcie dla obywatelskiej inicjatywy w Polsce. Z międzynarodowym poparciem Federacji ONE OF US – skupiającej 39 organizacji z niemal 20 krajów Europy, czujemy się mocno zobligowani do budowania jak najszerszego poparcia społecznego dla tej inicjatywy i w konsekwencji przekonania Polskiego Parlamentu do zmiany prawa, by broniło najsłabszych – by broniło JEDNEGO Z NAS. Inicjatywa prowadzona przez Kaję Godek – prezesa Fundacji Życie i Rodzina oraz Magdalenę Korzekwę-Kaliszuk – lidera CitizenGO w Polsce, która to fundacja jest członkiem Federacji ONE OF US jest  wezwaniem do naszych polityków, aby niezwłocznie po otrzymaniu projektu, uchwalili prawo chroniące życie najmniejszych i najsłabszych Polaków. Prosimy ustawodawcę do jak najszybszego wykreślenia z polskiego prawa przesłanki zezwalającej na aborcję ze względu na niepełnosprawność.

Inicjatywa Obywatelska #ZatrzymajAborcje rozpocznie zbiórkę podpisów pod projektem w pierwszych dniach września i będzie ją kontynuować przez kolejne 3 miesiące. By trafiła pod obrady Sejmu potrzebne jest 100.000 podpisów. Organizatorzy mają nadzieję, że w związku z faktem wielu wolontariuszy zgłaszających się do pomocy przy zbiórce, a także płynącymi z Polski oraz Europy głosami wsparcia oraz mocnym i jednoznacznym poparciem Konferencji Episkopatu Polski dla inicjatywy będzie możliwe zebranie przynajmniej pół miliona podpisów.

Podczas 376. zebrania plenarnego Konferencja Episkopatu Polski zapoznała się z obywatelską inicjatywą #ZatrzymajAborcję. „Biskupi podtrzymują wołanie o pełną ochronę prawną dzieci poczętych jako konstytucyjne prawo do życia” – napisano w komunikacie z zebrania plenarnego polskich biskupów w Zakopanem, gdzie inicjatywę polecono modlitwie i wyrażono poparcie dla zbierania podpisów.

Oceń treść:
;