Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Świat

Intencja na październik – módlmy się za synod

logo synodu fot. Materiały prasowe

W październiku Papież zaprasza nas do modlitwy za synod. Przypomina, że przedstawiciele Kościoła zbierają się, bo chcą lepiej odpowiedzieć na wezwanie Jezusa do głoszeniu światu Ewangelii. To czas słuchania „uchem Boga”, poprzedzający czas głoszenia Jego słowa.

 

Zgromadzenie ogólnokościelne synodu o synodalności rozpocznie swe prace już 4 października. To ostatni, uniwersalny etap trwającego od dwóch lat procesu, w którym wezmą udział 464 osoby z całego świata. Papież wiąże z tym wydarzeniem nadzieje na umocnienie misji Kościoła.  Z jego inicjatywy jutro na Placu św. Piotra o obfite owoce synodu w Kościele katolickim będą się modlić chrześcijanie różnych tradycji, wśród nich patriarcha Bartłomiej i abp Justin Welby, honorowy przywódca Kościołów anglikańskich.

„Misja jest w sercu Kościoła. Co więcej, kiedy Kościół przeżywa Synod, to właśnie powołanie misyjne zasila ten proces synodalny. W ten sposób realizuje się odpowiedź na przykazanie Jezusa, aby głosić Ewangelię. Chciałbym wam przypomnieć, że na tym nic się nie kończy, ale droga eklezjalna dalej jest kontynuowana. Jest to droga, którą mamy przemierzać, jak uczniowie z Emaus, słuchając Pana, który zawsze wychodzi nam na spotkanie. On jest Panem niespodzianek. Poprzez modlitwę i rozeznanie Duch Święty pomaga nam realizować „apostolat ucha”, czyli słuchać uchem Boga, aby móc mówić słowem Boga. W ten sposób zbliżamy się do serca Chrystusa, z którego wypływa nasza misja i głos, który przyciąga do Niego. Głos, który objawia nam istotę misji, którą jest docieranie do wszystkich, poszukiwanie wszystkich, przyjmowanie wszystkich, wspieranie wszystkich, nie wykluczając nikogo. Módlmy się za Kościół, aby przyjął słuchanie i dialog jako sposób życia na wszystkich poziomach, pozwalając się prowadzić mocy Ducha Świętego na peryferie świata.“

Źródło:
;