Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Wspomnienia

Interaktywny Pałac Arcybiskupów Krakowskich

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie opracował multimedialny projekt umożliwiający interaktywne zwiedzanie miejsca szczególnego i przywołującego wzruszające wspomnienia - Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Dzięki wydarzeniom, które miały tutaj miejsce na przestrzeni kilku ostatnich dekad, dla nas Polaków, bez wątpienia miejsca wyjątkowego.

 

 


Wszystko zaczęło się w 1978 r., kiedy to ówczesny gospodarz Pałacu przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie, kardynał Karol Wojtyła, wyruszył na drugie tamtego roku konklawe, z którego do Krakowa powrócił dopiero po kilku miesiącach już jako Ojciec Święty Jan Paweł II. Później jeszcze sześciokrotnie powracał w to miejsce, wyczekiwany przez miliony Polaków.   

To tutaj zrodziła się, niemająca precedensu w historii Kościoła katolickiego, tradycja spontanicznych, nieformalnych spotkań papieża z wiernymi. Nigdy wcześniej głowa Kościoła katolickiego nie nawiązywała tak swobodnych relacji z wiwatującym tłumem, stojąc przy tym na parapecie okna. Od tamtego pamiętnego wydarzenia w 1979 roku, każdorazowo podczas pobytu Jana Pawła II w Pałacu przy Franciszkańskiej, plac naprzeciw szczelnie wypełniali mieszkańcy Krakowa i pielgrzymi z całej Polski. Całymi godzinami wyczekiwaliśmy na pojawienie się Ojca Świętego w oknie, które przez 27 lat pontyfikatu Papieża Polaka stało się bodajże najbardziej rozpoznawalnym oknem na świecie.  


Dziś na Franciszkańską 3 przybywamy zarówno z potrzeby serca, szacunku, wdzięczności, jak i zwykłej ciekawości. Przychodzimy tłumnie -  jak wtedy, gdy nie pozwalaliśmy zasnąć Ojcu Świętemu podczas pobytu w Krakowie i tak jak wtedy, gdy odchodził do Domu Ojca, a my wszyscy chcieliśmy być blisko Niego. Wracamy tu, by Mu podziękować, prosić o wstawiennictwo, czy po prostu ponownie zobaczyć Tę pogodną i pełną ciepła twarz papieża Jana Pawła II – wkrótce oficjalnie ogłoszonego świętym.

Zespół budynków tworzących Pałac Arcybiskupów Krakowskich ma bogatą kilkusetletnią historię, lecz współczesnym pokoleniom kojarzy się niemal wyłącznie z osobą Jana Pawła II, Jego pielgrzymkami do Ojczyzny i spotkaniami  pod oknem. W Pałacu tym, o czym niewielu wie, Karol Wojtyła był zameldowany także jako papież.

Któż z nas, tam obecnych lub oglądających transmisje telewizyjne, choć raz nie zastanawiał się, jak też wyglądają wnętrza Pałacu, który od strony fasady znamy wszyscy? Jak wygląda pomieszczenie ze słynnym oknem i jaką pełni na co dzień funkcję? Czy jest to reprezentacyjna sala, czy też może fragment klatki schodowej, a może tylko pomieszczenie gospodarcze?

Wirtualny spacer pozwoli nam, krok po kroku, pokonać drogę z placu przy Bazylice oo. Franciszkanów, poprzez bramę i dziedziniec na piętro reprezentacyjnego skrzydła Pałacu Arcybiskupów, by po zwiedzeniu kilku historycznych pomieszczeń, stanąć przed słynnym oknem, tak jak niegdyś Ojciec Święty Jan Paweł II, a w 2006 roku także jego następca Benedykt XVI.

Zobaczymy pamiątki i osobiste przedmioty, które pozostawił Ojciec Święty, a także wspaniałe wnętrza budynku przy ulicy Franciszkańskiej 3 w Krakowie, łącznie z prywatnym pokojem Jego Świątobliwości, w którym przez 11 lat mieszkał jako Arcybiskup Metropolita Krakowski, i do których siedmiokrotnie powracał już jako papież Jan Paweł II.

Na piętrze wschodniego skrzydła Pałacu Biskupów Krakowskich otworzymy drzwi kaplicy, którą papież Jan Paweł II wspominał tymi słowami: Miejscem moich święceń była prywatna kaplica Arcybiskupów Krakowskich. W tej kaplicy, w czasie śpiewu Veni Creator Spiritus oraz Litanii do Wszystkich Świętych, leżąc krzyżem oczekiwałem na moment włożenia rąk. Jest to chwila szczególnie przejmująca. Później wielokrotnie sprawowałem ten obrzęd jako Biskup, a także jako Papież. Jest coś dogłębnie przejmującego w tej prostracji ordynandów: symbol głębokiego uniżenia wobec majestatu Boga samego, a równocześnie ich całkowitej otwartości, ażeby Duch Święty mógł zstąpić, bo przecież to On sam jest sprawcą konsekracji. Veni, Creator Spiritus, mentes tuorum visita, imple superna gratia quae Tu creasti pectora.

Obecnie po lewej stronie ołtarza znajduje się relikwiarz z krwią Bł. Jana Pawła II.

Nasz wirtualny spacer, który ze względu na swój wyjątkowo emocjonalny charakter, właściwiej byłoby nazwać – podróżą sentymentalną, zakończymy na dziedzińcu Pałacu, z najstarszym na świecie pomnikiem Jana Pawła II. Tu drzewa, ściany, właściwie wszystko, przywołuje wspomnienia o największym w historii naszego narodu Synu Tej Ziemi.
   
Wirtualne zwiedzanie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich powstało z inicjatywy Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, pod honorowym patronatem JE Ks. Kard. Stanisława Dziwisza, Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego, przy wsparciu Archidiecezji Krakowskiej i współpracy Dyrekcji Muzeum Archidiecezjalnego im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie oraz Dyrekcji i pracowników Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Portal Franciszkanska3.pl jest patronem medialnym projektu.


Źródło:
;