Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

Wydarzenia: Dzień Flagi RP

Jan Paweł II na dziś

 fot. Krzysztof Mleczko

Koncerty, sympozja, wystawy i spektakle, wszystko dla Papieża Polaka. Pod Wawelem ruszają IX Dni Jana Pawła II. Tym razem pod hasłem "Nadzieja". Wspólną inicjatywę wszystkich krakowskich uczelni wyższych zaprezentowano w poniedziałek w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Zebranych przy Franciszkańskiej 3 przywitał wieloletni sekretarz Papieża Polaka - kard. Stanisław Dziwisz.  Zdaniem hierarchy, już od samego początku Karol Wojtyła nazywany był Papieżem Nadziei.  - Byłem na Placu św.  Piotra wtedy, gdy ogłaszano wybór Jana Pawła II,  widziałem z jaką nadzieją ludzie go przyjęli. Wszyscy mieli nadzieję, że zmieni się coś w świecie i w Kościele, dziś po tylu latach możemy na pewno powiedzieć, że te nadzieje się spełniły - mówił kard. Dziwisz.

Jak dodał metropolita krakowski, wyrazem owej nadziei może być m.in.  Światowy Dzień  Modlitw o Pokój w Asyżu zainicjowany przez św. Jana Pawła II w roku 1986. Zdaniem kard. Dziwisza taki duch jest nam dziś potrzebny zwłaszcza w obliczu wydarzeń na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

Dni Jana Pawła II to przede wszystkim konferencje naukowe, debaty i sympozja.  Nad Nauczaniem Papieża Polaka pochylą się tam wybitni naukowcy z całego kraju, ale nie tylko. W tym roku temat nadziei poruszać będą m.in. Międzynarodowe Towarzystwo  Naukowe "Fides et Ratio", Uniwersytet Ekonomiczny,  Akademia Ignatianum czy Akademia Muzyczna. 4 listopada o spuściźnie pozostawionej przez Jana Pawła II w bibliotekach i archiwach krajowych i zagranicznych dyskutować będą  zebrani w Bibliotece Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.  Tego samego dnia uczelnia zaprasza pod Wawel na Międzynarodowy Kongres pt. "Dziedzictwo Jana Pawła II Wielkiego".

- Przesłanie Jana Pawła II jest uniwersalne, każdemu może coś powiedzieć i dać nadzieję, nawet ludziom niewierzącym. Okazuje się, że w różnych środowiskach ta myśl inspirowała profesorów i pracowników wielu dziedzin,  każdy z nich ma coś do przemyślenia, to normalne, że chcą je zaprezentować - tłumaczył ks. prof. Maciej Ostrowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Centralnym wydarzeniem naukowym będzie międzynarodowe sympozjum "Drogi Nadziei" , które odbędzie się 5 listopada w auli Collegium Novum UJ.  - Tradycyjnie przyjadą do nas hierarchowie, tym razem nowy przewodniczący Episkopatu abp. Stanisław Gądecki.  Będą też  profesorowie z Lublina, Poznania i oczywiście z Krakowa. Nie można też zapomnieć o Hannie Suchockiej, wieloletnim ambasadzorze RP przy Watykanie i premierze - wyliczał  ks. Ostrowski.

Wydarzeniom naukowym jak zawsze towarzyszy konkurs literacki pod tym samym tytułem.  Jak mówiła przewodnicząca jury -  prof. Zofia Zarębianka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w tym roku wpłynęło 11 prac, to ogromny skok w porównaniu do lat ubiegłych.  Tylko w roku 2013 do nagrodzenia nadawał się wyłącznie jeden esej, teraz jest już zdecydowanie lepiej.

- Na szczęscie wśród tych niewielu prac znalazło się kilka na naprawdę bardzo dobrym poziomie.  Bez większego trudu można więc było wyłuskać te regulaminowo przewidziane do wyróżnienia. Pokazują one przede wszystkim dobry warsztat i fachowe przygotowanie tych młodych ludzi  - informuje Zofia Zarębianka.

Tegoroczne obchody zainaugurowała sesja pt. "Muzyka wobec poezji i nauczania Jana Pawła II" na Akademii Muzycznej. Zwieńczył ją wieczór poezji Karola Wojtyły w interpretacji Anny Polony i Jacka Romanowskiego. Tegoroczne "Dni..." jak zawsze okraszone będą sporą dawką muzyki.  5 listopada w Bazylice oo. Franciszkanów wystąpi Orkiestra Barokowa Akademiii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Zbigniewa Pilcha. - Najważniejsza jest muzyka, która  wyrosła z inspiracji Janem Pawłem  II. Okazuje się, że Papież oddziaływał  tak silnie, że istnieje kilkasest utworów współczesnych kompozytorów, którzy nawiązywali właśnie do poezji czy nauczania Ojca Świętego - podkreślała prof. Teresa Malecka z Akademii Muzycznej w Krakowie.

To jednak nie koniec wydarzeń kulturalnych. Swoją cegiełkę dołożą też studenci IV roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, którzy  zaprezentują pokaz artystyczny pt. "Korczak Czarodziej". Dni Jana Pawła II potrwają do 6 listopada. Wtedy też odbędzie się finał konkursu lierackiego. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie www.janpawel2.krakow.pl

Źródło:
;